Zeeuws Glorie Schelmen van de Schelde i Jan Uintzen - Stil raw x* In 1940 verscheen Hollands Glorie geschreven door Jan de Hartog. Het was een hommage aan de Nederlandse zeesleepvaart en bracht op meeslepende wijze het leven van Jan Wandelaar in beeld. Op literatuurlijsten van middelbare scholieren werd deze klassieke roman in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw een veel voorkomend boek. Later is deze hype wat geluwd, maar bij ouderen roept Hollands Glorie nog steeds herinneringen op aan een heroïsche strijd van echte zeebonken. Aan die gevechten tegen zee en wind maar ook met mensen moest ik terugdenken toen ik Schelmen van de Schelde las. De schrijver-journalist Hans Tabbers is er in geslaagd om de waargebeurde verhalen van de Zeeuwse sleepvaart in de jaren na de Tweede Wereldoorlog als in een roman neer te zetten. Ook in dit boek gaat het om het gevecht van mensen tegen de elemen ten maar ook tegen elkaar in een hevige concurrentieslag. Door de vele interviews met de direct betrokkenen in een authen tieke woordkeus weer te geven, leest deze 'documentaire' als een roman. Daardoor groeien Wout Mange, Theo Dijkhuizen, Leen Polderman en vele anderen uit tot de Zeeuwse equivalenten van Jan Wandelaar en wordt Schelmen van de Schelde Zeeuws glorie. Je proeft bloed, zweet en tranen in hoofdstukken als Oorlog op de Westerschelde en Gezworen vrienden en vijanden. Je beleeft weer de rampen als de grote brand van 25 februari 1963 op de midscheeps geramde tanker Miraflores, het omslaan van de Temi IV op 28 maart 1982 voor de kust van Breskens en het kapsei zen van de Herald of Free Enterprise op 6 maart 1987 voor de haven van Zee- brugge. In dertien hoofdstukken schrijft Tabbers een Zeeuwse geschiedenis waaraan rond het jaar 2000 een eind kwam. Door de re gisters van persoonsnamen en scheepsna men kan deze Zeeuwse maritieme glorie makkelijk als naslagwerk gebruikt worden. Een felicitatie voor de uitgeverij ADZ en voor zijn directeur Bert Gerestein is beslist op zijn plaats. Het is te betreuren dat dit de laatste utgave is van het ADZ. In de afgelo pen jaren hebben meerdere Zeeuwse wer ken, maritiem en geschiedkundig, via deze uitgeverij hun weg gevonden naar de lezer. Daarvoor hartelijk dank. Hans Tabbers, Schelmen van de Schelde, slepers en bergers in een woelige periode, met medewerking van Han Smits en teke ningen van Hein Naerebout. 223 pagina,s en vele foto's. Clitgave ADZ, ISBN 978-90-72838-49-0, 22,95. H - HANS TABBERS I Slepers en bergers in een woelige periode V met roedewerking van Han Smits j||L *-■ WÊSÊÊ i - f' Juli 2011 27

Den Spiegel | 2011 | | pagina 29