Ik doe in oud papier' Jan Uintzen Deze uitspraak van Adri Meerman is een mooie start voor een inleiding van een nieuwe Spiegel. Niet alleen omdat de redactie veel aan Adri en zijn gastvrij 'huis' te danken heeft, ook omdat menig auteur uit zijn oud papier putte. Zo dient veel oud papier uit het Vlissingse gemeentearchief, dankzij de hulp van Adri en zijn team, als bron om Zeeuwse maritieme zaken of lokale Vlissingse geschiedenis op nieuw papier te zetten. In Adri Meerman en de tijdmachine voert Aafke Verdonk-Rodenhuis boeiende ge sprekken met de vertrekkend gemeente archivaris. Het gaat in een archief niet al leen om het verzamelen en bewaren. Ook het toegankelijk maken van bronnen is van groot belang. Het onlangs verworven 'Schelde-archief' vraagt bijvoorbeeld daar om. En ook over het kleine verzet uit de Tweede Wereldoorlog is nog veel te vinden in de oude politierapporten. Door de digi talisering zijn archieven toegankelijker dan ooit. 'Met de tapissière naar de sequester'. Geheimzinnigheid troef! Maar dat wordt onthuld door Jaques den Exter in Het Spaanse Goud in Vlissingen. 'Vlissingen verovert de Spaanse zilvervloot' kopt de Vlissingsche Courant in 1937 en een grote verhuiswagen van de firma Pierens ver voert die zilvervloot naar de kluizen van de Nederlandsche Handel Maatschappij in de Coosje Buskenstraat. Twee marechaussees op de fiets bewaken het kostbare transport. Dat waren nog eens tijden. Ruud Paesie beschrijft in Nieuwe inzich ten over het leven van Abraham Crijnsens recente archiefvondsten over kapitein commandeur Abraham Crijnsens. De ge boren Vlissinger, geëerd met een onooglijk zijstraatje van de Piet Heinkade, verover de ondermeer Suriname in 1667 op de Engelsen. Uit de zogenaamde Prize Papers, Nederlandse documenten en brieven buit gemaakt door Engelse kapers, weten we dat Crijnsens begraven werd in 1669 'in de kerke van Torarijca', de oude hoofdstad van Suriname hoog stroomopwaarts aan de Surinamerivier. Vlissingen kan trots zijn op zijn geschiede nis en op de getuigen daarvan. Daarom werd al veel geschreven over het dokje van Perry. Ondanks dat zijn er nog onontdekte aspecten. Peter van Druenen beschrijft er enkele in Een modern droogdok voor een moderne haven. Waarom kwam het dokje naar Vlissingen en waarom moest het door een Engelsman worden gebouwd? De ant woorden op deze vragen geven met een aantal politieke bijzonderheden een mooi beeld van het maritieme en strategische belang van de havenstad Vlissingen. Tenslotte feliciteert de redactie Ad Tramper met zijn benoeming tot gemeentearchivaris. Ook wil ik de algemene ledenvergadering en het bestuur van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen hartelijk danken voor mijn be noeming tot erelid van de vereniging. Dit ervaar ik echt als een grote hulde, die al leen verkregen kon worden door de fan tastische samenwerking en voortdurende inspanning van de hele redactie. Hartelijk dank en alle eer voor het redactieteam! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 4