Adri Meerman en de tijdmachine In gesprek met de vertrekkend gemeentearchivaris Aafke Verdonk-Rodenhuis Bij het verschijnen van deze Spiegel is Adri Meerman met pensioen. Op 1 juli 2011 is zijn dienstverband officieel beëindigd, na 45 jaar en 11 maanden. Een en ander is stijlvol gevierd met een minisymposium Archieven en De Schelde en een aansluitende receptie in het stadhuis van Vlissingen. Er waren lezingen van Bert Altena, historicus aan de Erasmus üniversiteit in Rotterdam, Cor Heijkoop, maritiem onderzoeker en publicist, Toon Franken, acquisiteur bij het Zeeuws Archief en er zijn toespraken gehouden. Bij het schrijven van dit artikel moet dit echter allemaal nog gebeuren. Als redactie van Den Spiegel willen wij Adri Meerman bij zijn vertrek ais gemeentear chivaris in het zonnetje zetten. We doen dat middels dit artikel in ons blad. Het is een weergave van gesprekken met Adri. Geciteerde uitspraken staan tussen aanha lingstekens, er is bewust niet gekozen voor de volledige interviewvorm. zult Adri's woorden en gedachten herkennen in deze tekst. Ik ben dicht bij zijn uitspraken geble ven. Adri Meerman ken ik al lang. Nadat ik in 1987 met mijn gezin weer in Vlissingen kwam wonen, was ik al snel, ik denk vanaf 1989, bij het toen nog Stedelijk Museum Vlissingen betrokken. Bij een gelegenheid in het museum in die periode kwamen wij elkaar tegen en ontdekten gemeenschap pelijke interesses, onder andere voor de ge schiedenis van Vlissingen, waar we allebei geboren zijn, voor boeken en verhalen over het verleden. Nadat het Gemeentearchief in 1991 ver huisde van het stadhuis naar de Helle- bardierstraat werd de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum uitgebreid tot Vereniging Vrienden van het Stedelijk De vertrekkende gemeentearchivaris op het terras van de Loodsensociëteit, 2011. (Foto Aafke Verdonk-Rodenhuis) Museum en het Gemeentearchief. Dit be tekende dat bestuursleden van de Vrienden en vrijwilligers wat meer in het archief kwa men. Een mooi voorbeeld van een geza menlijke inspanning is het project over de Tweede Wereldoorlog dat in 1994 werd gerealiseerd voor de bovenbouw van het basisonderwijs en de basisvorming van het voortgezet onderwijs naar aanleiding van het feit dat het in het najaar van 1994 vijf tig jaar geleden was dat Walcheren werd bevrijd van de Duitsers. Adri Meerman en Wilbert Weber deden de research voor de tekst die ik mocht schrijven. Het werken aan het boekje Het leven ging door, was een periode die me nog helder voor de geest staat. De interesse die Adri heeft voor de Tweede Wereldoorlog is vooral gericht op wat hij noemt 'het kleine verzet', en dat is ook waar wij ons op richtten. We wilden vooral de mensen laten zien die gewoon doorgingen met wat ze moesten doen. Mensen die er het beste van maakten. Voor mij was heel bijzonder dat mijn meest ge waardeerde criticus, mijn vader, nog samen Juli 2011 3

Den Spiegel | 2011 | | pagina 5