met mij onderzoek heeft gedaan in het ar chief en de tekst heeft nagekeken. Als voorbereiding op het artikel dat voor u ligt, hebben Adri en ik drie gesprekken ge voerd, twee in het Gemeentearchief in de indrukwekkende werkkamer van Adri en een afrondend gesprek, buiten op het ter ras van de Belgische Loodsensocieteit, met zicht op de rivier de Schelde, zo belangrijk in de geschiedenis van Vlissingen. Daar zijn onze gesprekken voornamelijk over ge gaan, over geschiedenis en Adri's passie daarvoor. Over het vertellen van verhalen, hoe belangrijk dit is. Adri bewondert niet voor niets de schrijver/journalist Geert Mak. Leerling-ambtenaar Op 1 augustus 1965 begon de 17-jarige Adri als leerling-ambtenaar bij de gemeen te Vlissingen, rechtstreeks van school en erg onder de indruk van zijn omgeving. In die tijd was het gebruikelijk dat leerling- ambtenaren op de verschillende afdelingen ingewerkt werden om zo de hele organisa tie te leren kennen. Ook ging hij naar de bestuursschool voor een opleiding gemeen te-administratie. Het werk was erg interes sant: 'Je zag heel veel, was op de hoogte van alles wat er in de organisatie omging. Zeker toen ik werd ingezet bij de voorbe reiding van de bestuursvergaderingen. Je gaat zien hoe alles werkt, ook politiek. Je bent als het ware een spin in het web.' In 1985 werd Adri gevraagd voor het oud archief. 'Een nieuwe uitdaging. Geweldig! Ook een nieuwe studie. De school voor ar- chivistiek, toen in Den Haag'. Enthousiast vertelt hij over een docent Simon Groen veld, nu Professor Dr. Groenveld, over wie ook Ad Tramper ooit vertelde dat deze in spirerende docent iedereen wist te boeien met zijn verhalen en door zijn taalgebruik. Archivaris 'Het oud-archief was aanvankelijk geves tigd op de zolder van het stadhuis. Voor oude stukken niet optimaal. De verhuizing naar de Hellebardierstraat in 1991 was dan ook een hele verbetering'. Inmiddels is er van alles veranderd. Was de archivaris oude stijl vooral bezig met het bewaren, nu gaat het vooral om de toegankelijkheid van bronnen. De archi varis nieuwe stijl is publiekgericht. Jonge mensen vinden hun weg naar het archief. Onderzoek naar bijvoorbeeld familiege schiedenis is fascinerend. 'Het gaat niet om droge genealogie, maar om het volle leven. Wat deden mensen in een bepaalde perio de na het werk, wat aten ze? Lazen ze mis schien? Hoe was hun omgeving? Dat alles moet je meenemen in je familiegeschiede nis. Dan krijg je een compleet beeld. De sociale context is belangrijk.' Dat het Adri gaat om meer dan namen en jaartallen is duidelijk. 'Je moet je familieverhaal als het ware op zaterdagavond kunnen vertel len. Het gaat om kleine geschiedenis. Hoe Het roeiershoofd, met op de achtergrond een schip van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, ca. 1935. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Kuijt) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 6