leefde mijn grootvader? Waar stond ook al weer de friteskar? Gelukkig zijn er dan oude vergunningen te vinden die dat kun nen vertellen.' Toegankelijkheid archieven Door de digitalisering zijn archieven toe gankelijker dan ooit. Maar nog niet alles is gedigitaliseerd. Ook zullen er steeds nieuwe technieken nodig zijn om alles te kunnen bewaren. Hoe kun je alles goed houden. Nu sta je als archivaris eigenlijk aan het begin van een proces, vroeger aan het eind. De nieuwe archivaris moet nieuwe bronnen naar de oppervlakte laten borrelen. Het ve le beeldmateriaal betekent ook dat achter elk beeld een verhaal schuilt. Beelden zijn vluchtiger dan tekst. Brieven worden niet of nauwelijks nog geschreven. Het toegankelijk maken van de archieven is een belangrijk deel van de functie van archivaris. Voor een goed beeld van het verleden zijn oude archieven, politiearchief, bedrijfs archieven, Dr. Stavermanarchief, kerk- verslagen bijvoorbeeld van groot belang. Waarom mocht iemand niet deelnemen aan het Avondmaal? Zo komen mensen dingen tegen in hun zoektocht naar hun voorou ders die niet of minder leuk zijn. Zij haken dan soms af. 'Dat is jammer. Conflicten zijn boeiend, dan komen er dingen boven. Dan maar plaatsvervangende schaamte.' Ook Adri heeft op deze manier feiten over zijn ouders gevonden. 'Je voelt je soms in spector Morse.' Er werd nooit veel verteld thuis, maar in het Dr. Stavermanarchief vond hij de naam van zijn moeder terug. Ook zijn vader kwam voor in het politiearchief wegens het stelen van een fiets van een Duitser. Clit de archie ven van de melkfabriek bleek dat men hem daar niet kon missen! Dus weer aan het werk bij de Koena. Veranderende taken Naast de beheerstaak en de dienstverlening richting publiek en intern in de gemeente organisatie is tegenwoordig ook beleid on derdeel van de functie van archivaris. Hij moet doelstellingen formuleren. Er moet een planning zijn voor de korte en de lange termijn. Vrijblijvend is dit zeker niet. 'Je wordt afgerekend op wat je afspreekt. Het Gezicht op het dokje van Perry en de Stenenbeer, met op de achtergrond de binnenstad van Vlissingen, gezien vanuit een kraan van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde', 1959. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) Juli 2011 5

Den Spiegel | 2011 | | pagina 7