Am beleid is zakelijker dan vroeger en dat is ook wel terecht. Geld is een belangrijke factor. De archivaris heeft ook te maken met budgettering, personeel, kortom ook een managementfunctie'. Tijdmachine 'Als er een tijdmachine wordt uitgevon den stap ik er zo in! Denk eens aan Fort Rammekens. Hoe prachtig is het daar niet. Ooit was ik er op een feest. De champig nonkweker zat er nog. Ik zie mezelf wel als kasteelheer van Rammekens.' Aan verbeeldingskracht ontbreekt het Adri niet. Soms weet een bron een gebeurtenis uit het verleden op te roepen zoals het ge weest had kunnen zijn. Dan heeft zo'n ver haal de magische werking van een tijdma chine. Het verbaast niet dat Meerman graag de boeken van Geert Mak leest. Ook deze schrijver maakt gebruik van alle bronnen die hij kan vinden. Daarbij is het niet zijn opzet om als een historicus alles in terug blik te beschrijven, maar om samen met de hoofdpersoon de tijd mee te beleven. Geert Mak "De eeuw van mijn vader begon in de tin ten bruin en zwart, in de geuren van hout en teer, in zweet, ijzer en aarde. Maar daar achter scheen een stralend optimisme, een geloof in vooruitgang, techniek en de nieuwe mens die zou komen. De vooraf gaande eeuwen werden beschouwd als duister, onze voorouders waren dood en ver weg, maar de nieuwe arbeider, de verlichte onderwijzer, de democratische politicus, de wetenschapper en de predikant die de dogma's achter zich gelaten had, zij zeilden naar een tijd die anders zou zijn dan al het voorgaande. Nu, na honderd jaar van bloed en idealen, weten we meer. Het is tijd om onze histori sche arrogantie los te laten, om bruggen te Werf van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde', gezien vanaf de helling. Diverse schepen in aanbouw, op de achtergrond ligt de Jagersfontein, ca. 1950. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 8