slaan door de tijd, om naast de voorgaande generaties te gaan staan." CJit: De eeuw van mijn vader Taal CJit alles blijkt dat taal voor Adri Meerman erg belangrijk is. Om een verhaal te ver tellen, een artikel te schrijven heb je taal nodig. Als ambtenaar loop je misschien wel het risico snel te vervallen in archaïsch taalgebruik en ambtelijke taal. Met veel plezier heeft Adri nog niet zo lang geleden deelgenomen aan een cursus schrijven. Voor goed taalgebruik is kritisch kijken no dig. Ook bij het houden van een voordracht is taal belangrijk. Je moet je publiek berei ken met een interessant verhaal, waar zij bij betrokken kunnen zijn. 'Ooit hield ik een lezing voor de ouderenbond, in Ter Reede. Ik geloof over de geografische ontwikkeling van de stad. Al snel zaten er verschillende mensen te slapen. Bleek ik het voorpro gramma van de bingo te zijn! Toen ben ik de zaal ingelopen en heb mensen gevraagd of ze zich dit en dat nog herinnerden en toen werd het toch nog leuk.' Tweede Wereldoorlog Vanwaar de fascinatie voor deze periode? 'Niet echt een fascinatie, meer belangstel ling voor de verhalen die nu nog te registre ren zijn. Het gaat hierbij meer om het kleine verzet. De Duitsers het leven zuur maken, fietsen met een verboden vlaggetje, het dragen van een oranje kokarde.' Veel valt er te vinden in de politierapporten, die nog niet allemaal openbaar zijn. Kortgeleden is Meerman bezig geweest met onderzoek naar burgerslachtoffers in de Tweede Wereldoorlog. Lastig daarbij is te bepalen wanneer iemand oorlogsslachtof fer is. Schelde-archief De komst van het archief van de Koninklijke Maatschappij De Schelde naar het gemeentearchief was de vervulling van een wens van jaren. Het gaat om het di rectie-, foto- en tekeningenarchief. 'Veel is te danken aan Jan Weug. Er ligt nog een enorme klus, maar het belangrijke bedrijfs archief moest toch zeker in Vlissingen blij ven.' Jongensachtig enthousiast 'De Schelde als geheime plaats. Je wist niet wat er daar allemaal gebeurde, veel was onzichtbaar. Een paar keer was ik op het terrein om het loonzakje van mijn vader op te halen. Hij werkte voor schildersbedrijf Bijker en hij was ziek. Hoe dat voelde daar te lopen weet ik nog! Had ik maar een tijd machine! Ik zou willen reconstrueren wat er niet meer is. Stel je voor daar te lopen!' Met moderne grafische technieken is dit trouwens wel mogelijk. Je kunt als het ware in een virtuele wereld lopen, levensecht, hoe het was. Adri start de computer en laat hier iets van zien. Hopelijk horen we hier binnenkort meer over (Adri?) Echt een soort tijdmachine! Dokje van Perry 'Geweldig! Leuk is nog het verband met het fotoarchief van de Schelde. Vanuit de gemeente kwam de vraag of over de dokdeur een spoor had gelopen, waar over de zogenaamde opstapkarretjes re den. Ik opende een doos 'diversen' en daar was een foto waarop dit spoortje te zien was!' Opgravingen 'Belangrijk om dingen uit het verleden te weten te komen, net als het graven in de archieven. Je haalt van alles boven. Hoe dieper je graaft hoe meer kans op succes. Ook aan de hand van de vondsten in de grond kun je verhalen completer ma ken. Kortgeleden is er gegraven in de Breewaterstraat en de Koestraat. Het ver slag hiervan moet nog verschijnen, maar er waren oude dingen bij. Terug tot de vijftien de/zestiende eeuw. Je staat te graven in Juli 2011 7

Den Spiegel | 2011 | | pagina 9