De monding van de Westerschelde; uitsnede van een rivierkaart, ca. 1910. (Historisch Topografische Atlas, Gemeentearchief Vlissingen) c.vWt. REED onderofficier van de wacht gehoord. De maand daarop deed het Hof uitspraak, die voor Van den Kieboom gunstiger uitviel. Hij werd vrijgesproken van het op de uitkijk staan en veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar en vijf jaar ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. De door de zeekrijgsraad aan Basten opgelegde straf bleef in dit hoger beroep ongewijzigd. Hij werd overgeplaatst naar de strafgevangenis in Breda om zijn tijd te gaan uitdienen. Waar Van den Kieboom zijn straf uitzat is niet bekend. Slot Voor Nederland zijn deze zaken goed af gelopen. Als de daders in hun opzet ge slaagd waren had dit voor Nederland nare gevolgen kunnen hebben. Stel je voor dat de Engelsen na een aanval op Zeebrugge via Nederlands vaarwater waren terug getrokken. Dat zou Duitsland aanleiding hebben gegeven ons land binnen te val len. Gelukkig is het zo ver niet gekomen. Door het doortastende optreden van de Vlissingse politie in beide zaken, is erger voorkomen. Bronnen: Nationaal Archief: - Toegang 2.09.41.18 Inventaris van het archief van de Zeekrijgsraden te Amsterdam, Hell^voetsluis en Nieuwediep/Willemsoord 1900 - 1940 (1941) Inv. 4/5 Gemeentearchief Vlissingen: Politie dag- en nachtrapporten oktober 1918 Zeeuwse Bibliotheek: Krantenbank Zeeland - diverse dagbladen 1918/1919 Over de auteur: Jules Braat, geboren in Vlissingen. Was werkzaam bij NS te Utrecht. Geïnte resseerd in geschiedenis, volgde in vrije tijd de opleiding Geschiedenis MO. Publiceert regelmatig in Den Spiegel en De Wete van de Heemkundige Kring Walcheren. Oktober 2011

Den Spiegel | 2011 | | pagina 13