Helder is in elk geval, dat in 1760 per de creet, dat is een bevel van overheidswege, afstand gedaan moest worden van bui tenplaats Fapegaaienburg. Dat gebeurde per vonnis van de rechtbank van West- Souburg. Was er wellicht een jarenlange, slepende familie-impasse geweest omtrent de nalatenschap van Evert? Hoe dan ook, de 'redder' van Papegaaienburg was Mr. Johan David Le Sage, die, om deze ge schiedenis nog wat gecompliceerder te ma ken, ook een extra achternaam toevoegde, namelijk Ghyselin! De suggestie wordt ge wekt dat er tussen beide heren sprake is van een uitwisseling van namen. In welk (familie)verband Evert en Johan David zich verhielden, is niet duidelijk. Dat er een sterke band was, is wel aannemelijk. Bij de transactie betreffende Papegaaienburg is er overigens geen sprake van vererving, maar van aankoop door Johan David. Ghyselin Le Sage Mr. Johan David Ghyselin Le Sage werd in 1732 geboren uit het huwelijk tussen Johan Willem Le Sage en Anna Catharina van Hoornbeek. Naast zijn VOC-activiteiten was Johan David in zijn werkzame leven leenman be westen Schelde, gezworene van de Zuid watering en burgemeester van Middelburg. In 1787 kocht Johan David Ghyselin Le Sage Vrijburg dat in noordelijke richting, tegenover Papegaaienburg lag. Omdat Ghyselin geen kinderen had en zijn leven lang ongehuwd bleef, had hij zijn neef Evert van der Poort aangewezen als erfgenaam. Toch was het niet Evert, maar waren het zijn twee dochters Arnoldina Catharina en Johanna Petronella die moch ten profiteren van de enorme nalatenschap van Ghyselin Le Sage. Eerstgenoemde dochter mocht zich in 1794 eigenaresse noemen van Vrijburg; zus Johanna kreeg Papegaaienburg in de schoot geworpen. Johanna Petronella van der Poort was ge trouwd met Mr. Pieter Claude van Goethem. Hij was schepen en raad van Middelburg en werd later, in de tijd dat de Fransen hier de dienst uitmaakten (1795-1814), lid van de LAn fee Jèvri Uitsnede kadastrale kaart van West-Souburg, ca. 1830. dit: Kadastrale Atlas van Zeeland 1832. Vlissingen, West-Souburg etc. zogeheten Municipale Raad (gemeente raad). Reeds vier jaar na de erving van Pape gaaienburg liet Johanna haar bezit ver kopen. Een jaar later stierf ze. De nieuwe eigenaar was de plaatselijke notabele Jan Suurmond, die het tot schepen en later tot schout van zijn dorp West-Souburg schop te. Om zijn nieuwverworven bezit te kunnen bekostigen, ging Suurmond een lening aan van 2600 pond Vlaams bij weduwnaar Van Goethem. Zelf stak Suurmond er nog 300 pond Vlaams in om de transactie rond te krijgen. Erg lang heeft ook Suurmond Papegaaien burg niet in bezit gehad. In 1808 nam zijn dochter Jacomina het geheel over. Zij was getrouwd met de meer dan tien jaar jongere Gillis in 't Anker. Hem vinden we terug als gemeenteraadslid van zijn dorp in de jaren 1812-1813. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 16