1882. Het eens zo grote landgoed was in de tussentijd geslonken tot 22 hectare in omvang. Josina moest overigens een paar jaar wachten op haar erfenis; in 1882 was zij nog maar 14 jaar jong. Josina van der Os trouwde in 1891 met de Haagse predikant Jan Jacob van den Broek en vertrok naar Zuid-Holland. Hof stede Papegaaienburg verpachtte zij aan Abraham Joziasse, een plaatselijke land bouwer. In 1917 werd Van den Broek emeritus pre dikant. Als pensioenvoorziening verkocht hij in dat jaar hun boerderijen. Josina bezat meerdere hofsteden in Zeeland, en beleg de de opbrengst ervan in 'aantrekkelijke' Russische aandelen, vlak na de revolutie in dat land. Door onvoorziene omstandig heden bleken de waardepapieren korte tijd later nagenoeg waardeloos te zijn. Van den Broek kon het niet verkroppen dat hij het kapitaal van met name zijn vrouw om zeep had geholpen. De arme dominee wierp zich bij Rotterdam in de Maas om nooit meer boven water te komen. Ook dit drama maakt deel uit van de geschiedenis van Papegaaienburg. Creatieve constructie Pachter Abraham Joziasse wilde de boer derij waarop hij al jaren woonde en werkte graag kopen. Vermoedelijk had hij echter niet de financiële middelen daarvoor. Te groot en te duur. Er werd een constructie bedacht, zo lijkt het althans. Investeerders Johannes de Klerk uit Koude- kerke en zijn Middelburgse compagnon Arie Flipse kochten ieder de helft van de boerderij en een deel van het land er om heen. Verschillende percelen werden daar bij afgestoten. De grote boerenschuur werd op 9 maart 1918 te koop aangeboden in de Thoolse- Yerseke Courant, om elders te plaatsen. Het dorp Nisse op Zuid-Beveland bleek na de verkoop de nieuwe locatie te wor den. Vervolgens werd nog het woonhuis verkleind en voor een deel bij de nieuw te bouwen boerenschuur getrokken. Door Boerderij Papegaaienburg. Van links naar rechts: Piet Joziasse (op de wagen), Ko Joziasse, Pietje Ovaa (dienstbode), David Joziasse, Jannetje Joziasse, Izaak Joziasse, Maatje Joziasse, Johanna Joziasse-Kluijfhout en Abraham Joziasse, 1912. (Foto P. van Boven). 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 18