middel van deze constructie kon Abraham Joziasse in 1919 toch eigenaar worden van het sterk afgeslankte boerenbedrijf. Abraham Joziasse was getrouwd met Jo hanna Kluijfhout. Ook Joziasse was naast zijn bestaan als landbouwer, politiek be trokken bij zijn dorp. Hij was zowel raadslid als wethouder van de gemeente Oost- en West-Souburg. Jan Adriaanszoon Poppe Omdat Abraham tegen de 70 jaar liep, ging Jan Poppe het boerenbedrijf in 1930 van hem pachten. Jan was net getrouwd met Maatje Joziasse, een dochter van Abraham. De oude Joziasse bleef eigenaar van Pape gaaienburg. Jan Poppe was afkomstig van Ritthem, waar hij in 1899 werd geboren. Tussen 1930 en 1945 werkte hij op Papegaaien burg. Na de moeilijke oorlogsjaren vertrok Jan naar Welsinge om daar een boerderij te runnen. De omgeving van Ritthem bleef hem blijkbaar trekken. In 1953 overleed Abraham Joziasse op bij na 92-jarige leeftijd. Tot die tijd kon je hem op Souburg nog regelmatig tegen het lijf lo pen. Jan Poppe én twee van Abrahams zo nen werden vervolgens gedrieën eigenaar van Papegaaienburg. Die situatie heeft een aantal jaren geduurd, waarna Jan uiteinde lijk alleen zeggenschap kreeg. Omdat Jan Poppe niet terugkeerde naar Papegaaienburg, maar op Welsinge bleef boeren, werkte zijn zoon Jo (Johannes) in die jaren vijftig, samen met zijn twee ooms op de boerderij in Souburg. Later deed Jo dat alleen. Al in 1967 besloot Johannes Poppe het boerenbestaan voor gezien te houden. 'Dat ik de boerderij van mijn vader vaarwel zei', zo vervolgt de in Oost-Souburg wonende oud-landbouwer, 'viel destijds niet bij ie dereen in goede aarde. Dat begrijp ik best. Maar ja, mijn hart lag niet in de landbouw. Ik ben vervolgens vrachtwagenchauffeur geworden. Dat beviel mij erg goed. Ik zit nog altijd met veel plezier achter het stuur, nu van mijn personenauto.' Jo, inmiddels 75 jaar: 'Mijn vrijgezelle broer Bram nam het werk op de boerderij over en is tot 1979 doorgegaan. Onze vader Jan bleef tot de onteigening in dat jaar, eigenaar van Papegaaienburg'. Papegaaienburg vlak voor de afbraak in 1979 (Foto familie J. Poppe) Oktober 2011 17

Den Spiegel | 2011 | | pagina 19