want de Duinkerkers waren er nog steeds niet in geslaagd om uit te zeilen. In oktober nam de vlootsterkte van de blokkade af. Van Nassau kreeg opdracht om zich met dertien schepen in Plymouth bij de Nederlands-Engelse expeditievloot naar Spanje te voegen. Hollaer, waar aan het opperbevel over de blokkade was overgedragen, ontving ter ondersteuning vijf Engelse oorlogsbodems. Enkele dagen later werd de vloot door een hevige storm overvallen. Daarbij liepen de blokkade schepen niet alleen zware averij op, maar viel ook het vlootverband volledig uiteen. De Spanjaarden en Duinkerker kapers za gen hun kans schoon en zeilden uit. Bijna honderd Noord-Nederlandse haringbuizen werden in de daaropvolgende weken ver nietigd. Ook daarna liep het nodige mis. Zo slaag den de Duinkerkers er geregeld in om een veilig heenkomen te zoeken, ondanks de overmacht van de Staatse vloot en goede gelegenheden om de Duinkerkers gevoe lige slagen toe te brengen. Hollaer was woedend op zijn Hollandse kapiteins die voortdurend zijn gezag ondermijnden. Sommigen verlieten zonder toestemming de vloot. Anderen lieten Duinkerkers on gehinderd passeren, sloegen zelfs voor hen op de vlucht of assisteerden hun vechtende collega's onvoldoende. Toen de Staten- Generaal over de teleurstellende resultaten in kennis waren gesteld, ontaardde dat in grote ergernis. In het voorjaar van 1626 werd de viceadmiraal teruggeroepen en moest hij zich voor een onderzoekscom missie verantwoorden. Hij behield welis waar het commando over het Zeeuwse eskader, maar werd uit zijn functie van blokkadecommandant ontheven. Daarvoor werd een 'commandeur van aensien' aan gesteld, een eer die aan de Zeeuwse kapi tein Philips van Dorp (1587-1652) te beurt viel. Vijf jaar later zou Hollaer geschiedenis schrijven toen hij bij de Slag op het Slaak een grote Spaanse zeemacht vernieti gend versloeg. Hollaer overleed op 10 fe bruari 1637 en werd in de Vlissingse Sint Jacobskerk begraven. Met dank aan Ivo van Loo en Ad Tramper. Over de auteur: Ruud Paesie is maritiem historicus uit Middelburg. Hij publiceert over uiteen lopende maritieme onderwerpen, voor namelijk uit de vroegmoderne Zeeuwse geschiedenis. Bronnen: Nationaal Archief, Archief Admiraliteitscolleges. Zeeuws Archief, Archief Rekenkamer C, 1590-1625. Gemeente Archief Vlissingen, Familie uan der Swalme 5675, naamindices poorterboeken Vlissingen, 1500-1808. Literatuur: Blok, P.J., Frederik Hendrik, Prins uan Oranje (Amsterdam 1924). - Bruijn, J.R., De admiraliteit uan Amsterdam in rusti ge jaren, 1713-1751. Regenten en financiën, schepen en zeeuarenden (Amsterdam/Haarlem 1970). - Dommisse, P.K., Eenige grafschriften uit de afge brande St. Jaconskerk te Vlissingen (Middelburg 1913). - Eekhout, L. Het admiralenboek: De ulagofficieren uan de Nederlandse marine, 1382-1991 (Amsterdam 1992). Graefe, F., 'Vizeadmiral Marinus Hollare und die Blockade der Flandrischen Küste (Sommer 1625 bis Frühjahr 1626)', in: Bijdragen uoor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde (1941) vol 2. Jonge, J.C. de, Geschiedenis uan het Nederlandsche zeewezen, 5 delen (Haarlem 1858-1862). - Leune, J.M.G., Fort Sint Martijn op Hoogerwerf (Brussel 2011). - Poelhekke, J.J., Frederik Hendrik, Prins uan Oranje (Zutphen 1978). - Resolutiën der Staten-Generaal 1621-1622, bewerkt door J. Roelevink ('s-Gravenhage 1983). - Rue, P. de la, Staatkundig en heldhaftig Zeeland, uerdeeld in twee afdeelingen beuattende in zig de uermaardste mannen uan staat en oorlog, die daar uit uoortgesprooten zijn (Middelburg 1736). Smallegange, M, Nieuwe Cronyk Van Zeeland (Middelburg/Amsterdam 1696). Vliet, A.P. van, Vissers en kapers. De zeeuisserij uan- uit het Maasmondgebied en de Duinkerker kapers (ca. 1580-1648) (Den Haag 1994). 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 24