Hier is het begin, de rest volgt...! Toon Spionage en diefstal in Vlissingen 1918 Jules Braat Spionage, een woord dat associaties oproept met geld, mooie vrouwen, spanning en vader landsliefde. In boeken en films worden vaak op meeslepende wijze de activiteiten beschreven van doorgewinterde spionnen, die in opdracht van geheime diensten werken. Het resultaat van hun activiteiten haalt soms de krant of tv. Spionage wordt echter ook gepleegd door ge wone mensen, die vanwege hun beroep met geheime informatie in aanraking komen. Iets dergelijks deed zich in 1918 in Vlissingen voor. Belgische spionage In de zomer van 1918 verzamelde de in Vlissingen wonende Belgische zeeloods A.P. Luijens inlichtingen voor de Entente landen waaronder Engeland. Het ging daarbij om bewegingen van Duitse sche pen en vliegtuigen langs de Vlaamse kust en de boei van Kaloo. Hij kreeg die inlich tingen van P.W. Berwald, bootsman bij de marine, en A. Kokelaar, matroos bij de vrijwillige Landstorm (marine). Beiden dienden aan boord van het opnemings vaartuig Seine, dat periodiek gestationeerd lag in de verschillende mondingen van de Westerschelde. Luijens gaf de verkregen in formatie door aan een zekere Plus, ook een Belg, die ze op zijn beurt doorspeelde naar de Engelsen. Op 25 juli was er een bijeenkomst in het huis van Luijens, Spuistraat 59, waar Berwald en Kokelaar bij aanwezig wa ren. Luijens haalde de Nederlandse zee kaart 203 te voorschijn en vroeg aan Berwald de boeien in het Oostgat tot aan de Banjaard, de Deurloo en de Wielingen aan te wijzen. Die boeien markeerden het door Nederlandse mijnenvelden versperde gebied. Luijens vond de inlichtingen die Berwald gaf echter niet betrouwbaar en nauwkeurig genoeg. Hij sprak met hem af, dat Berwald aan boord van de Seine een nauwkeurige kaart zou maken van de bedoelde mijnenvelden en vrije vaargeulen. Het was de bedoeling die in handen te spelen van de Engelsen De Spuistraat, richting Bellamypark, ca. 1915. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) Vlissingen Spuistraat Oktober 2011 5

Den Spiegel | 2011 | | pagina 7