Luchtfoto van Oost-Souburg gezien in oostelijke richting. Centraal op de foto is de Karolingische Burg goed te zien en links ervan het Oranjeplein met de N.H. kerk. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) in drie koninkrijken steeds meer in handen van de adel en de Rooms-katholieke kerk. De negende, tiende en elfde eeuw ken merkten zich daarom door aanhoudende militaire confrontaties tussen koningen, keizers, bisschoppen, graven en hertogen, waarbij grondgebieden voortdurend wissel den van eigenaar en waarbij de graven en de hertogen het uiteindelijk voor het zeg gen kregen. Onder invloed van deze nieuwe adel kwam een aantal processen op gang die belangrijk zijn geweest voor de mo dernisering van Europa: handel en stads- vorming en zoals we al eerder zagen, een toenemende vrijheid voor de burgers en de bezoekers van de steden. Vroege voor beelden uit de achtste, negende en tiende eeuw in Nederland waren Dorestad (in de buurt waar nu Wijk bij Duurstede ligt), Tiel, Deventer en Utrecht. Deze steden waren toegankelijk vanuit de rest van Europa door hun ligging aan bevaarbare rivieren en kwamen daardoor veel eerder in ontwikke ling dan de dorpen en gehuchten langs de monding van de Schelde. De latere middeleeuwen Na het jaar 1000 veranderde dit beeld. Geleidelijk aan waren de kustgebieden toe gankelijker geworden door het verdwijnen van de oerbossen, de aanleg van handels routes over land en over rivieren, maar ook door het toenemen van de kennis over het beheersen van stormvloeden en het inpol deren van land. De delta werd in deze pe riode interessanter voor de machtshebbers en daardoor een speelbal tussen de graven van Holland en Vlaanderen, waarbij de bis schop van Utrecht merkwaardig genoeg nog een tijdje aanspraak kon maken op de visrechten in bepaalde delen. Tot 1200 stond Zeeland vooral onder Vlaamse invloed. Daarna zouden het de graven van Holland zijn die de dienst gin gen uitmaken. De Vlaamse periode is van cruciaal belang geweest voor de ontwikkeling van Zeeland, Walcheren en uiteindelijk ook Vlissingen. Vlaanderen, dus in het begin ook inclusief een groot deel van Zeeland, was een van de vier staten die op het Nederlandstalig grondgebied ontstonden nadat de graven de macht van de koningen en de keizers hadden overgenomen. De andere drie wa ren Holland, Gelre en Brabant. Vlaanderen kwam van deze vier veruit het eerst tot economische en culturele bloei. Koplopers waren Brugge en Gent die met afstand het rijkst waren van alle steden in de vier graafschappen. Beide steden waren al in de negende eeuw tot ontwikkeling ge komen en profiteerden steeds meer van hun gunstige ligging aan de uitlopers van de Noordzee in de Scheldemond en de toegenomen belangstelling van de gra- 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 10