ven voor kustplaatsen. Tussen 1000 en 1500 was Gent de grootste stad van de Nederlanden, zelfs groter dan Londen of Keulen. Het graafschap Vlaanderen leefde in een voortdurende oorlog met Frankrijk waarvan het officieel nog steeds een leen- gebied was. Hoogtepunt in deze strijd was de Gulden Sporenslag in 1302 die voor veel Vlamingen nog steeds symbool staat voor de verworven vrijheid op Frankrijk en alle overheersende naties daarna. De slag kan in zekere zin ook als symbool worden ge zien van de groeiende macht van het volk ten koste van die van de adel: de Vlaamse legers bestonden voornamelijk uit burgers, de Fransen hadden nog een echt ridder leger. Tegelijkertijd stond Vlaanderen cul tureel gezien onder grote invloed van de Fransen. Dit is terug te zien in de stijl van de gebouwen en de kunstwerken uit deze periode die bewaard zijn gebleven. Basis van alle welvaart was natuurlijk de econo mie die voor een belangrijk deel draaide rondom de wolhandel met Engeland, de lakenindustrie en de graanvaart op het bin nenland van Europa. De welvaart van Vlaanderen strekte zich ook uit over het land dat we nu Zeeuws- Vlaanderen noemen en van daaruit over de gebieden aan de andere kant van de Schelde, waaronder Walcheren en de Bevelanden, eilanden die in toenemende mate doelwit werden van geschillen tussen de graven van Vlaanderen en van Holland. Er zijn ook heuse veldslagen gevoerd waar onder die bij Westkapelle in 1253, waar de Vlamingen een zware nederlaag leden te gen de Hollanders. Niet iedereen op het ei land was daar overigens blij mee. Een aan tal Zeeuwse edelen, waaronder Wolfert van Borsele en Jan van Renesse waren openlijk Vlaamsgezind. De laatste heeft zelfs mee gedaan aan de Gulden Sporenslag, aan de zijde van de Vlamingen. Het is zeker dat Vlaanderen ook voor het grootste deel ver antwoordelijk was voor de eerste inpolde ringen op Walcheren in de elfde en twaalfde eeuw. Vanaf 1100 kwam de groei op Walcheren in een stroomversnelling. In 1217 was Middelburg de eerste plaats die het stads recht verwierf, gevolgd door Westkapelle en Domburg in 1223. Middelburg kreeg dat recht van graaf Willem I van Holland én van gravin Johanna van Vlaanderen, hetgeen in het licht van het bovenstaande geen na dere verklaring meer behoeft. Dat de tekst van het Middelburgse stadsrechtdocument rechtstreeks was afgeleid van dat van de Vlaamse steden, zal ook geen verwonde ring oproepen. Het belang van de snelle politieke en economische ontwikkeling van Walcheren voor de politieke machts hebbers was groot. Steeds meer werd in gezien hoe ideaal het eiland was gelegen: een optimale bereikbaarheid vanuit zee en dus vanuit Engeland dat in die tijd al een zeer grote economie had, en uitstekende verbindingen over land en water naar het Europese achterland. Vooral Middelburg kon in die tijd uitgroeien tot een van de be langrijkste steden van de graafschappen Holland en Vlaanderen. Ook in die stad wa ren de economische activiteiten gericht op handel en scheepvaart, waarbij textiel het belangrijkste product was. Muurschildering uit de crypte van de Sint- Baafskathedraal in Gent. De crypte is het enige overblijfsel van het oorspronkelijke romaanse gebouw uit de twaalfde eeuw. (Crypte, Sint Baafskathedraal Gent.) Januari 2012 9

Den Spiegel | 2012 | | pagina 11