In de Guldensporenslag uit 1302 behaalde het burgerle- ger van Vlaanderen een be langrijke overwinning op het ridderleger van Frankrijk. Miniatuur uit ca. 1320. (Brussel, Koninklijke Bibliotheek van België.) Oud- en Nieuw Vlissingen Een van de meest ideale plaatsen van het eiland was echter omstreeks 1250 nog niet in cultuur gebracht: het gebied dat iets ten zuidoosten van Vlissinghe lag. De eer ste keer dat dit dorp werd genoemd was in 1235 omdat er een kerk zou zijn waarvan het bestaan moest worden vastgelegd. De volgende vermelding dateert uit 1264. Het dorp heette inmiddels Oud-Vlissingen en je zou daaruit kunnen concluderen dat er in dat jaar ook al een Nieuw-Vlissingen was. Waar of niet: in de halve eeuw die volgde ontstond er een nieuw dorp dat in 1294 door de toenmalige graaf van Holland Floris V werd gekocht. Er was toen ook al sprake van enige infrastructuur: een gasthuis en een be stuur van schout en schepenen. Floris wilde Vlissingen gaan gebruiken als uitvalsbasis voor een oorlogsvloot en uiteraard voor han delsdoeleinden. Wellicht ook dat er sprake was van plannen voor een veer op Zeeuws- Vlaanderen. Een dergelijk veer moet overi gens al een paar honderd jaar hebben be staan, hoewel hiervan geen directe bewijzen zijn, behalve dan de onbevestigde verhalen over een herberg in de buurt van het veer met een uithangbord waarop een fles was afgebeeld. Dat Vlissingen het stadsrecht zou krijgen, moest toen al zeker zijn geweest. Als gevolg van de politieke en militaire on rust in die tijd zou dat nog 20 jaar duren. Floris V werd vermoord en opgevolgd door Willem 111 die in 1304 begon met de aanleg van een nieuwe haven en onder wiens be stuur in 1308 de eerste steen werd gelegd voor de bouw van de Sint Jakobskerk. De haven kende drie gedeelten die achter el kaar lagen: de Voorhaven (nu de plaats waar de loodsboten aanleggen), de Handels- of Koopmanshaven (nu het Bellamypark) en de Achterhaven (nu de Spuistraat). De stad werd hierdoor in tweeën gedeeld: de kerk lag oostelijk van de haven en het stadhuis en de markt aan de westkant. Hoeveel inwoners Vlissingen in die jaren had is niet bekend. Meer dan enkele honderden zullen het niet geweest zijn. Een nieuwe oorlog met de Vlamingen over de macht in Zeeland, die werd beëindigd in 1314 toen Willem III een verbond tegen de Vlamingen had gesloten met de Franse koning Philips de Schone, heeft waarschijn lijk het verlenen van het stadsrecht aan Vlissingen nog meer vertraagd. Na de vrede van 1314 konden eindelijk de voorberei dingen hiervoor beginnen. Op 2 april 1315 werd het stadsrecht aan Vlissingen verleend, geconcretiseerd in het document waarmee we dit artikel begonnen: het stadsrechtdocu ment. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 12