De bemanning van de Samothrace 2e van links Ko de Klerk, daarnaast Kees Heijkoop en in het midden George H. McFadden. (Fotocollectie Cor Heijkoop) Klerk, die in 1934 als gevolg van een onge val aan boord om het leven kwam. Eind mei 1933 vertrok de voorma lige schoener vanuit Vlissingen richting Middellandse Zee. Eerst werd nog een aantal weken in Venetië doorgebracht om vervolgens door te zeilen naar de Griekse archipel. Aldaar aangekomen lag het schip vaak voor de kust van Kreta en nog andere Griekse eilanden waaronder het gelijknami ge eiland Samothrace. Het merendeel van de opgravingen vond echter zoals eerder gememoreerd plaats op Cyprus. Het was voor de bemanning, die altijd in smetteloos wit uniform aan boord was, een heerlijke tijd. Ze hadden goed betaald werk en dat was tijdens de crisisjaren al heel wat. Aan het eind van de jaren dertig namen ook de onderzoekingen met de Samothrace af, want het veranderende politieke kli maat ging een rol spelen en zelfs in de Middellandse zee was de oorlogsdreiging voelbaar. De van oorsprong in Vlissingen aangemonsterde bemanning moest gelei delijk aan wijken voor plaatselijke zeelieden en de expedities namen verder af en kwa men later bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog geheel tot stilstand. De verdere levensloop van de voormalige Vlissingse loodsschoener No 4 Tijdens de Tweede Wereldoorlog voer het schip regelmatig goederen voor de Amerikaanse regering tussen Egypte en Cyprus. In 1947 verkocht McFadden het schip aan de Egyptische Koning Farouk 1 en deze herdoopte het vaartuig in Feid el Bihar met als thuishaven Venetië. De Egyptische ko ning liet het schip erg exclusief inrichten met gouden kranen in de badkamers en erg luxe salons. Het schip voer meestal in de Egyptische wateren of rond Italië. Nadat de kapitein van de Egyptische ko ning nog enige jaren op papier eigenaar was, verhuisde het schip in 1952 naar een Italiaanse zakenman met als thuisha ven Genua. Tot 1955 voer de voormalige loodsschoener onder de naam Maria II en 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 18