I m Een deel van de bemanning ergens in de Middellandse zee met 2e van links kapitein Nikita Cheremeteff. (Fotocollectie Cor Heijkoop) in 1955 werd de rijke Italiaanse familie Augusta eigenaar van het schip. Ook zij voerde weer een verbouwing uit, echter met de nadruk op de voortstuwing. Twee nieu we Deutz motoren moesten het tot Rosetta I herdoopte vaartuig nieuw elan geven. In 1983 verhuisde het schip naar Noor wegen en werd als Sonia Maria onder Noorse vlag gebracht. De eigenaar was erg in zijn sas met het stralende witte schip en pleegde nog veel achterstallig onderhoud. Momenteel vaart het schip onder Britse vlag met London als thuishaven en met als naam op de boeg No 4, een eerbetoon aan de oude loodsschoener No 4. De huidige eigenaar heeft het schip onder gebracht in een pool met andere jachten en men kan een hut huren of een reis boeken. Als zodanig is het schip regelmatig op de Noordzee te vinden. Volgens de laatste berichten zijn nog altijd een tweetal hutten en de salon ingericht met het hout van de grafkisten uit Veere, aangebracht in 1933. Nawoord George McFadden is op tragische wijze om het leven gekomen. Tijdens een zeiltochtje voor de kust van Cyprus werd hij vermist. Hij is slechts 42 jaar geworden. In zijn voor malig woonhuis in Episkopi te Cyprus is thans het Kourion Museum gevestigd met veel van zijn opgravingen. Dit museum is ook ter ere van hem opgericht en menig toerist en wetenschapper bezoekt jaarlijks zijn tot museum omgebouwd huis. Nu een in aanbouw zijnd appartementen complex op het voormalige Scheldeterrein de naam Maipu heeft gekregen, als herin nering aan het door de KMS gebouwde schip (zie Den Spiegel 2008, jaargang 26, Nummer 1) zou het wellicht aardig zijn om een volgend complex Residence Samothrace te noemen als eerbetoon aan de laatste schoener van het Vlissingse loodswezen. De Samothrace als voormalige loodsschoe ner heeft feitelijk iedereen overleefd, want het schip vaart nog altijd op de wereldzee- en. En soms, heel soms, nog dicht bij zijn oude thuishaven: Vlissingen. Loodsschoener No 4: Still going strong Over de auteur: Cor Heijkoop is onderzoeker en publicist. Er zijn meerdere boeken van zijn hand verschenen. Bronnen: - Archief: Cor Heijkoop Middelburg - C. Heijkoop, Maritiem Zeeland, 125 jaar Zeeuwse Scheepvaart in woord en beeld, Vlissingen 1988. - Vraaggesprek met P.W. de Klerk, Vlissingen. - Zeeuws Archief Middelburg: Archief Rijksloodswezen Vlissingen. Januari 2012 17

Den Spiegel | 2012 | | pagina 19