Frans Naerebout kreeg het lef met de paplepel ingegoten Arthur Scheijde Zeeuwen zijn goed bekend met de reddings acties van de Vlissingse held Frans Naerebout (1748-1818). Zeer bekend is dat hij als gewone visser in 1779 met zijn broer Jacob (1742-1793) en een paar vrienden vele opvarenden redde van het stukgelopen VOC- schip Woestduyn. Weinig bekend is dat in februari 1781, toen Engeland de oorlog had verklaard aan de Republiek, Frans en zijn broer op een kruisvaart voor de kust van Walcheren een Engels scheepje genaamd Endeavour innamen en opbrachten in Vlissingen. Nadat er weer vrede met Engeland was gesloten voer het VOC-schip Barbestein eind november 1786 uit van de rede van Rammekens met als bestemming China. De kapitein, Cornelis van Vlaanderen, had een rijke lading en viermaal 100.000 gulden aan muntgeld van de Compagnie in beheer ge kregen (volgens sommige bronnen bedroeg de totale waarde miljoenen). Ook waren 100 man Luxemburgse soldaten ingescheept, die door de VOC waren ingehuurd, verge zeld van 50 VOC-soldaten. De Luxemburgse soldaten waren niet be paald loyaal aan de Republiek. Zij waren slecht behandeld in het Vlissingse onderko men waar zij in de weken voor de uitreis verbleven. Nadat zij in de smiezen kregen welk kapitaal er in de kajuit lag opgesla gen, werd kort na het uitvaren een plan van muiterij gesmeed. De Luxemburgers maakten zich meester van de geweerkis- ten, namen de schipper, de koopman en de officiers gevangen en dreigden hen te ver moorden. Vier geldkisten werden openge broken en met de inhoud wilden de muiters vluchten zodra land in zicht kwam. Om de Barbestein veilig door de verra derlijke Zeeuwse wateren te loodsen was Frans Naerebout als dienstdoende VOC- loods op het schip aanwezig. Toen hij lucht kreeg van de op handen zijnde muiterij sloot hij er zich onverwachts bij aan. Onder het voorwendsel dat hij immers maar een arme kerel was en wel een extraatje kon gebruiken, wilde hij meedoen. Zijn ad vies was dat de muiters beter niet via de kust van de Republiek konden vluchten. Hij stelde voor om de Barbestein naar de Franse havenplaats Calais te geleiden waar de Luxemburgers hun vluchtroute onder de dekmantel van de Franse taal vrij konden vervolgen. Dit viel in goede aarde bij de losgeslagen beroepskrijgers. Zoals afge sproken ging de Barbestein op weg naar de Franse kust. Door het donker van de nacht kwam er een sluier te liggen over de exacte koers van het schip. De soldaten die wakker bleven Frans Naerebout in de tijd dat hij VOC-loods was. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 20