Kasteel Sandown in Deal, illustrated London News' van 22 januari 1853. beloond zijn door de Zeeuwse bewindheb bers van de VOC. De bewindhebbers wilden na deze vertra ging de Barbestein graag alsnog op pad sturen naar Oost-Indië. Zij wilden echter een gedegen onderzoek en berechting niet in de weg staan. Na een verzoek stond de Nederlandse overheid toe het schip uit te laten varen, mits er eerst verklaringen wer den vastgelegd van de officiers. Na ander halve maand op de rede van Duins te heb ben gelegen, vertrok het schip uiteindelijk begin januari 1787 naar de Oost. Na onderhandelingen met Engeland werd in maart 1787 een smaldeel onder leiding van kapitein C.J. Bloys van Treslong naar Engeland gestuurd om de muiters op te halen. Men kreeg van colonel Cuyle, de commandant van kasteel Sandown, de 80 muiters overgedragen. Het gespuis werd mee teruggenomen naar de Republiek en in Vlissingen aan wal gebracht. De Baljuw van wateren van Zeeland weigerde echter de muiters daar te berechten. In de maand erna werd door de Staten van Zeeland een verzoek ingediend bij de Staten van Holland om de muiters in Holland te berechten. Zo werden ze in mei naar Hellevoetsluis ver plaatst, waar zij hun straf moesten onder gaan. Vier mannen werden geëxecuteerd. Anderen werden afgeranseld, gegeseld, ge brandmerkt, verbannen of gedwongen om bij de VOC te dienen. Anderhalf dozijn werd vrij gesproken. Het schip Het VOC-schip Barbestein werd in 1783 gebouwd op een werf in Amsterdam. Het schip was 150 voet lang en had een laad vermogen van 1.150 ton. Alleen op de eer ste uitreis voer het schip voor de Kamer Amsterdam. Op de andere vijf reizen die het maakte van en naar de Oost voer het schip voor de Kamer Zeeland. Het schip was vernoemd naar het voorma lig slot Barbestein in Heinkenszand. Naast dat slot werd in 1856 de nu nog bestaande Rooms-katholieke Sint-Blasiuskerk ge bouwd. Slot Barbestein deed nog lange tijd dienst als pastorie, maar werd begin 20e eeuw afgebroken, waarna een nieu we pastorie gebouwd werd. Aan het oor- De nog bestaande slotpoort van het voormalig kasteel Barbestein in Heinkenszand. 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 22