spronkelijke kasteel herinneren nog altijd de slotpoort met twee leeuwen aan de Dorpsstraat, de oprijlaan, de slotgracht en een cirkelvormige vijver in de achtertuin. In 1792 is de Barbestein op haar terugreis uit Batavia spoorloos verdwenen. Op die laatste reis overleed ook Herman Evertsen, een van de laatste mannelijke nazaten van de bekende Zeeuwse Admiraal Cornelis Evertsen de Oude. De Schipper van de Barbestein Kapitein Cornelis van Vlaanderen werd tijdens de muiterij vastgehouden in de kajuit en kon weinig uitrichten. Hij kwam oorspronkelijk uit Ritthem, woonde ten tijde van de muiterij in de Vlissingse Weststraat en werd in 1789 equipage meester in Middelburg. Van Vlaanderen maakte vijf jaar voor de muiterij al eens spannende momenten mee op een VOC- schip. In 1781 was hij de opperstuurman van De Middelburg, die uit China terugvoer. Nederland verkeerde dat jaar, zoals eerder vermeld, in oorlog met Engeland en moest beducht zijn voor aanvallen op haar han delsschepen. Conform instructies wist de bemanning van de Middelburg het schip tot zinken te brengen. Vier andere sche pen werden wel gekaapt door de Engelsen. Veel Nederlandse brieven die door die ge kaapte schepen vervoerd werden zijn be waard gebleven in de Engelse archieven. Door het 'Sailing Letters' project van het Nationaal Archief en 'Brieven als buit' van de Universiteit Leiden worden zij momen teel weer onder de aandacht gebracht. De Engelse kapitein Laugharne In de kerk van het Engelse plaatsje Laugharne, in Carmarthenshire, Wales, bevond zich in 1907 een zilveren dien blad uit 1787 met een diameter van 43 centimeter. Een inscriptie erop gaf aan dat het een geschenk was voor "kapitein Thomas Laugharne, kapitein van de oor logssloep Scout voor zijn assistentie aan de Barbestein in de verijdeling van de muiterij op 29 november 1786". De schaal was door Thomas' zoon William Laugharne aan de kerk geschonken. Het Engelse schip Scout was een 16 kanons brik-sloep die in 1780 gebouwd werd. Prent naar een vage foto uit 1907 van het zilveren dienblad uit de kerk van Laugharne. Januari 2012 21

Den Spiegel | 2012 | | pagina 23