Waar Naerebout's geraffineerdheid van daan kwam in het voorjaar van 1816 hield Pieter Pous, hoofdontvanger van de konvooien en licen- ten, een lezing ter ere van Frans Naerebout voor het Zeeuwsch Genootschap. In die toespraak vertelde hij ook kort over het avontuur op de Barbestein. De vlak daar voor overleden kapitein Van Vlaanderen, had hem meermalen persoonlijk verteld over de significante rol die Naerebout had gespeeld in de gevangenname van de Luxemburgse muiters. Over het algemeen is bekend dat Frans, net als zijn broer en zijn vader, een arme visser was die op ei gen meritus VOC-loods werd. Als een mui ter op de Barbestein doorgekregen had dat Frans het schip naar Engeland stuurde, dan had Naerebout het waarschijnlijk met zijn leven moeten bekopen. Wanneer we een kijkje nemen in zijn familiegeschiede nis, dan komt naar voren dat zijn lef en zijn bereidheid om zich in het gevaar te storten niet zomaar uit de lucht waren komen val len, maar in zijn bloed zat. Zijn vroegste met zekerheid vast te stel len voorvader was zijn overgrootva der Mattheus Naerebout (1665-1704). Mattheus maakte carrière bij de Admiraliteit van Zeeland. Hij begon in 1675 als jongen op de Somer, werd matroos op de Goes, en klom op van schipper van het 50 kanons schip Cortgene in 1694, tot eerste luitenant op de Goes in 1697. Op oorlogsschepen in zijn tijd stonden in rangorde boven de schipper nog luitenants en een kapitein. Mattheus voer in 1680 als matroos op een snauw genaamd Zeehond van comman deur Jacob Hamers. Deze Jacob Hamers was in 1673 betrokken geweest bij de 'Slag bij Kijkduin'. Mattheus Naerebout was ge- Het oudste scheepsmodel in het Rijksmuseum uit 1651, van de 'Prins Willem'. Collectie Rijksmuseum, Amsterdam. Schenking van de heer A.W.M. Mensing. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 24