I Is IUU\ IA HI I sTJS01lt.lt-U Vi.\ A- I» Kl'm.j Gezicht op de Beursbrug; foto van een tekening. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) De Beursbrug De functie van de brug gaat terug naar 1595. Het Vlissingse stadsbestuur wil een nieuw stadhuis bouwen, ten westen van de haven. Prins Maurits, heer van Vlissingen, ziet dat liever in de buurt van zijn paleis het Prinsenhuis. Als compromis wordt bij de beurs een brug over de haven gebouwd, zodat er naast de bestaande brug een tweede verbinding ont staat. Als in de negentiende eeuw gemotoriseerd verkeer zijn intrede doet, wordt eerst de Rode Brug en in 1853 ook de Beursbrug vervangen door een mechanisch bediende ijzeren brug. Net als in de twintigste eeuw tijdens de renovatie van de binnenstad kis ten vol tegeltjes, gevelstenen en andere bouwelementen bewaard werden om ooit nog eens te gebruiken, kan dit ook gebeurd zijn met het beeld van Neptunes. Niet ge registreerd als museaal voorwerp kan het opgeslagen zijn in een van de gemeente lijke depots. Het archief bezit een aantal foto's van de oudheidkamer, maar die zijn van 1894. De collectie is inmiddels uitgebreid met schilderijen, de rouwborden van Lampsins en voorwerpen uit de collectie van het Zeeuwsch Genootschap die in bruikleen zijn afgestaan. Maar op de foto's geen beeld van Neptunes. Depotcollectie Als in 1990 de zolder van het Stedelijk Museum Vlissingen aan het Bellamypark wordt leeggeruimd en de voorwerpen naar een extern depot gaan, komt tussen de voornamelijk aanwezige, opgestapelde meubels een enorm bord met snijwerk te voorschijn. Het stelt een aan de waterkant zittende, naakte man met baard voor. Op zijn hoofd een lauwerkrans of kroon, on miskenbaar Neptunes. Omdat geen enkele registratie of beschrijving van het object teruggevonden werd, kreeg ieder gelegen heid zijn ideeën naar voren te brengen en er werd besloten dat het bord, hoewel erg groot, de achterkant van een boerenkar moest zijn. Wel een heel brede! Als de depotcollectie later weer verhuist, wordt de theorie van de boerenkar bijge- Januari 2012 27

Den Spiegel | 2012 | | pagina 29