muZEEumnieuws Pol Verbeeck Vrijwilligers gezocht Vrijwillige suppoosten (m/v) Nieuwe tentoonstelling in de Pakhuizen Het muZEEum toont in de Pakhuizen mo menteel werken uit de eigen collectie van kunstenaars Leendert van de Pool en Jan Sanders. Leendert van der Pool Leendert van der Pool, geboren in Vlis- singen (1945), heeft 15 jaar op de koop vaardij gevaren. Op vrachtschepen, coas ters en bergingsschepen. In zijn werk is duidelijk de invloed van deze jaren op zee terug te vinden. Zowel in onderwerp als in sfeer. Een ongeluk maakte een eind aan het zeemanschap waarna hij voorgoed af monsterde. Van der Pool woont sinds 1994 afwisselend in New York, Parijs en Middelburg. Hij is autodidact en gespecialiseerd in tekenin gen, pastel- en olieverfschilderijen. De af gelopen dertig jaar is zijn werk in musea en galerieën in heel Europa en de Verenigde Staten te zien geweest. In deze expositie wordt het oude werk en het laatste werk van Leendert van der Pool getoond, geor dend per land. Jan Sanders Jan Sanders (1919-2000) wordt wel de grootmeester van de zeemanshumor ge noemd. Zijn tekeningen laten chaotische taferelen zien die zich afspelen rond de bemanning van een schip op de grote vaart. Zijn eerste tekeningen waren in zwart-wit uitgevoerd en bevatten vaak maar één grap. In de jaren erna ontwik kelde Jan Sanders zijn bekende eigen stijl met als basis terugkerende elementen als de kleine norse kapitein met zijn weinig volgzame bemanningsleden en een hond je. Daarnaast werden in elke tekening ook steeds meer grappen verwerkt en figureren de bemanningsleden regelmatig in zotte machinerieën. Jan Sanders was geïntrigeerd door tech niek en liet zijn fantasie de vrije loop. Hij maakte tekeningen in opdracht van bij voorbeeld een verfproducent, herkenbaar aan de aanwezigheid van een matroos met verfpot of voor de NDSM, een in 1979 gesloten werf uit Amsterdam. Deze zijn herkenbaar aan de schepen die de naam 'Prosperity' hebben gekregen. Voor het bergingsbedrijf Smit Tak zijn tekeningen gemaakt met scheepsrampen als thema. Daarnaast heeft Jan Sanders voor ka lenders veel getekend over het leven aan boord van schepen. Deze tekeningen wa ren niet speciaal voor bedrijven bestemd en hierbij nam hij veel meer vrijheid in de keuze van zijn onderwerpen. Het muZEEum ontvangt jaarlijks vele bezoekers uit alle windstreken. Om dat in goede banen te leiden staat er een team van medewerkers klaar. In het muZEEum zijn ook vrijwilligers werk zaam, bijvoorbeeld als baliemedewer ker of gids. Voor de versterking van onze suppoostenploeg zoeken we nu: Voor meer informatie: kijk op de web site www.muzeeum.nl of neem contact op met Pol Verbeeck: p.verbeeck@muzeeum.nl of 0118-412498. Sollicitatiebrieven bij voorkeur via e-mail. Januari 2012

Den Spiegel | 2012 | | pagina 33