Inleiding nummer 1, jaargang 30 Aafke Verdonk-Rodenhuis Voor u ligt Den Spiegel nummer 1 van 2012. Traditiegetrouw is dit het nummer dat rond de feestdagen verschijnt. Het is ook het eerste nummer van jaargang 30. Dat be tekent dertig jaar Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen en ook dertig jaar Den Spiegel. Het eerste nummer dateert uit juni 1982. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum verscheen het eerste nummer van 2007 met een kleurige omslag. Inmiddels bent u dit bij elk nieuw nummer van ons gewend. Deze Spiegel opent met herinneringen aan Mariette van der Sluis. Zij was vrijwel vanaf het eerste uur betrokken bij de Vereniging Vrienden en bij Den Spiegel. Zij overleed in de eerste week van september. In 2015 vieren wij 700 jaar Vlissingen. In 1315 namelijk kreeg de ambachtsheerlijk heid Vlissingen haar stadsrecht van Willem 111, de toenmalige graaf van Holland en Zeeland. Ter gelegenheid van dit zevende eeuwfeest publiceren wij in Den Spiegel een artikelenreeks Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015). Peter van Druenen schreef het eerste artikel Stadslucht maakt vrij. Cor Heijkoop vertelt in Samothrace over De Vlissingse Loodsschoener No 4 still going strong! Een boeiend verhaal over de avonturen van deze voormalige Vlissingse loodsschoener die nog steeds op de wereldzeeën vaart. Over de wel zeer bijzondere actie van een bekende Vlissingse loods gaat het artikel Frans Naerebout kreeg het lef met de pap lepel ingegoten van Arthur Scheijde, met onder andere illustraties van de schrijver. In 2010 verscheen van deze grafisch ont werper het boek De Woestduijnschipbreuk nader ontrafeld. Sarina Hendrikse geeft in Reconstructie van de grafzerk van de familie Lampsins in de Sint Jacobskerk een aanvulling op haar uitgebreide artikel in het aprilnummer van Den Spiegel. Zij geeft de verbeterde versie van het grafschrift van de familie Lampsins met toelichtingen. In het artikel De Neptunes van de Beurs- brug doet Dick Broers verslag van een wel heel speciale speurtocht. Hoe ontdekkin gen kunnen voortkomen uit toevalligheden is een fascinerend gegeven. Graag zouden we voor veel zaken de oplossing vinden, maar sommige dingen blijven verborgen. Anton Tanghe, scheidend fotodocumen talist van het gemeentearchief Vlissingen, werd geinterviewd door Veronica Frenks. Zijn voorliefde voor met name de foto s van Dert wordt duidelijk: Vlissingen zoals Anton het zich herinnert. Dat het muZEEum vrienden nodig heeft, leest u in het muZEEumnieuws en op onze website. Voor versterking van de suppoos- tenploeg worden vrijwilligers gezocht. Even een mededeling van huishoudelijke aard. In het gemeentearchief kunt u oude exemplaren van Den Spiegel gratis uitzoe ken voor zover voorradig. Een mooie ge legenheid om uw jaargangen compleet te maken? Rest mij nog u namens de redactie veel lees plezier te wensen met deze dikke Spiegel. Goede feestdagen en voor het komende, nieuwe jaar alle goeds, geluk en gezond heid. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 4