ÏN/I.H.F. van der Sluis-Janssens Aafke Verdonk-Rodenhuis Op 7 september 2011 is Mariette van der Sluis overleden. Mariette maakte vrij snel na de oprichting van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mueum Vlissingen, in 1982, deel uit van het bestuur. Twaalf jaar was zij trouw op haar post! Ook was zij zeventien jaar redactielid van Den Spiegel. Op deze plaats in 'haar' Spiegel wil ik haar herdenken. Afkomstig uit Antwerpen kwam Mariette Janssens door haar huwelijk met de Neder landse loods W. van der Sluis in Vlissingen terecht. Een stad die haar na aan het hart is gaan liggen. Vele jaren woonde zij aan de Boulevard de Ruyter, op verschillende plekken. Ze hield van haar blik op zee en van het strand. Menig zomer heeft zij doorgebracht in haar strandhuisje op het Nollestrand. Heel vroe ger met kleinzoon Jeroen en later alleen. Of alleen, Mariette kende veel mensen en het was voor haar huisje vaak druk. We zei den wel: Mariette houdt audiëntie. Ze hield ervan met mensen te praten. Haar interesse was breed: geschiedenis, maritieme onderwerpen, architectuur. Ook de kinderen van de mensen om haar heen hadden haar belangstelling. Mijn inmiddels wel zeer volwassen zoon herinnert zich nog goed de zogenoemde verrassingseieren die Mariette altijd in haar tas had als ze op be zoek kwam. Voor de vriendenactiviteiten regelde Mariette van alles, evenals voor Den Spiegel. Vanaf het moment dat Den Spiegel gedrukt werd, waren er meer financiën nodig (Den Spiegel was aanvankelijk gestencild, met een sim pel buitenkantje). Er werden adverteerders gezocht. Mariette nam deze taak op zich en ging Vlissingse ondernemers af om aan advertenties te komen. Later haalde zij dan het geld op. Dit talent om mensen over te halen gebruikte zij ook voor activiteiten in het museum, kerstviering, lezingen, excur sies; hapjes, mooie boeketjes voor de deel nemers werden door de plaatselijke mid denstand gesponsord. Haar verzorgde uiterlijk, charmante accent, maar vooral haar vasthoudendheid hadden effect. Wat Mariette in haar hoofd had, zette ze door. Voor het Van Dishoeckhuis heeft haar strijdlust niet geholpen. Mariette en ande ren hebben zich enorm ingespannen dit bijzondere gebouw te behouden, maar het heeft toch plaats moeten maken voor de uitbreidingsplannen van De Schelde. Ook toen Mariette niet meer actief was voor de Verening Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen kwam ze daar toch nog wel langs voor een kopje koffie en een praatje. De laatste tijd werd dat wat moeilijker. Haar leven was niet altijd makkelijk, verlies en narigheid, ze kreeg haar deel. Toch nam ze het leven zoals het kwam, probeerde te verwerken, verstopte het verdriet niet. Ik herinner me Mariette als een dame met stijl, een meelevende vriendin en een actief bestuurslid. In de redactie hebben wij sa men nooit gezeten, maar na haar afscheid heeft ze ons kritisch gevolgd. Ook Jan Hintzen was blij als Mariette hem had ge zegd: "Mooie Spiegel, Jan." Januari 2012 3

Den Spiegel | 2012 | | pagina 5