staan, behalve dan misschien het leger of de handel, maar daarvoor had je bepaalde kwaliteiten nodig. In de kuststreken was er nog wel een mogelijkheid voor een bestaan in de visserij, maar meestal werd ook die georganiseerd vanuit het feodale systeem omdat de visvangst vooral voor lokaal ge bruik was bestemd. Ik kom hier later in dit artikel nog op terug. Nog lager in de hië rarchie bevond zich de niet onaanzienlijke groep van lijfeigenen. Zij hadden helemaal geen rechten en behoorden tot de eigen dommen van edelen of rijke particulieren. Vrijheid en stedenvorming gingen vanaf het jaar 1000 hand in hand. Het is echter niet precies te traceren hoe oorzaken en gevol gen zich tot elkaar verhielden. Zeker is dat de steden hun inwoners een grote mate van vrijheid toestonden en dat veel onvrije boe ren en lijfeigenen hun geluk gingen beproe ven in de stad om daar als zelfstandigen te kunnen leven en werken. Volgens het toen geldende gewoonterecht was een lijfeigene vrij, na een verblijf van een jaar en een dag in een stad. In de praktijk golden vaak kor tere perioden. Het was in deze tijd dat het gezegde 'stadslucht maakt vrij' in zwang raakte. Het is ook zeker dat de top van het feo dale stelsel: de koninklijke, keizerlijke, bis schoppelijke, grafelijke en hertogelijke ho ven, die ontwikkeling heeft gesteund, niet zozeer vanuit een gevoel van medemense lijkheid, maar vooral uit economische over wegingen. We zien dit ook in het eerste deel van het stadsrechtdocument van Vlissingen uit 1315. Het in stand houden en vergro ten van de macht door onderdrukking en wapengekletter verschoof naar het creëren van omstandigheden waarin economische voorspoed tot stand kon worden gebracht en waarvan de adel kon profiteren door middel van belasting- en tolheffing. Het verlenen van het stadsrecht aan Vlissingen paste naadloos in dit beeld, ook al kwam dit, zoals we al eerder vaststelden relatief laat tot stand. In het licht van het bovenstaande is het in teressant om een antwoord te vinden op de vragen waarom dit zo laat gebeurde en waarom Zeeuws-Vlaanderen zo'n enorme voorsprong had op de steden aan de an dere kant van de Schelde. Vlissingen in de vroege middeleeuwen Om deze vragen te kunnen beantwoorden moeten we ver terug in de tijd. De zevende eeuw om precies te zijn. Dat doen we, om dat verschillende secundaire bronnen uit veel latere periodes er melding van maken dat Vlissingen al in 620 bestond. Misschien nog niet met de naam Vlissingen, maar wel ongeveer gesitueerd op de plek waar later Oud-Vlissingen zou liggen. Nu moe ten we dit soort bronnenmateriaal ernstig wantrouwen. Het is waarschijnlijk dat ooit iemand het jaar 620 heeft genoemd en dat dit vervolgens klakkeloos is overgenomen door anderen. Toch zou het kunnen dat er in de zevende eeuw een nederzetting is ge weest in de buurt van de plaats waar later Vlissingen zou verrijzen. In de zevende eeuw was Zeeland, maar ook het noorden van Vlaanderen, nog woest en behoorlijk ledig. Dat kwam omdat het gebied ook toen al de delta vormde van de Schelde en de Leie, rivieren die er sa men met de zee voor zorgden dat het le ven zwaar was voor de mens en zelfs bijna onmogelijk was. De weinige mensen die er wisten te overleven, deden dat met be hulp van wat eenvoudige landbouw en vis serij. Als het slecht weer was klommen ze op zelf opgeworpen heuvels en hoopten ze er het beste van. De delta werd ook zel den bezocht door reizigers. En dat kwam niet alleen door de barre omstandigheden. Het gebied werd namelijk van de rest van Europa gescheiden door twee enorme en bijna ondoordringbare oerbossen: ten oos ten het Kolenwoud, door de Romeinen Silva Carbonaria genoemd omdat ze er steen kool vandaan haalden, en ten zuiden het Vlaamse woud dat eigenlijk een vertakking was van het Kolenwoud en dat zich dwars door Vlaanderen naar de kust uitstrekte. Wie wel de delta inkwamen, waren de predikers van de Rooms-katholieke kerk. Het is vrijwel zeker dat de Engelse aarts bisschop Willibrordus rond het jaar 695 Walcheren heeft bezocht. De bisschop 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 8