stond bekend om zijn gewelddadige aan pak van ongelovigen waarbij hij een voor keur had voor het vernielen van heidense heiligdommen. Ook op Walcheren zouden dergelijke plaatsen zijn geweest, waarvan er een door de heilige man met de grond gelijk werd gemaakt. De bewaker die dat wilde verhinderen, moest dat met een zwa re mishandeling bekopen. Willibrordus zal waarschijnlijk weinig succes hebben gehad met zijn missie. Volgens sommigen verha len verrees het eerste Rooms-katholieke kerkje in Vlissingen pas in de tiende eeuw, ruim driehonderd jaar later. De bewoners van het eiland stonden in de vroege mid deleeuwen bekend als ruw en onbeschaafd en niet ontvankelijk voor welke bekering dan ook. De bisschop overleefde zijn reis, een geluk dat zijn collega Bonifatius ruim een halve eeuw later in Dokkum niet was beschoren. Zoals bekend werd deze, sa men met zijn 52 reisgenoten, door de waar- Bisschop en prediker Willibrordus stond erom bekend dat hij heidense heiligdommen vernielde. Zoals in 695 op Walcheren. (Bibliothèque National, Parijs, Miniatuur ca. 1000.) schijnlijk nog woestere Friezen op een gru welijke wijze afgeslacht. Wie ook de delta inkwamen, waren de Noormannen. Dat was logisch omdat zij zich verplaatsten met schepen en het ge bied gemakkelijk vanaf de zeezijde konden bereiken. Zij hadden niet te maken met oerbossen en hadden maling aan het over stromingsgevaar, temeer omdat ze er niet op uit waren om een wereldrijk tot stand te brengen maar slechts om nederzettingen te stichten en vandaar uit te handelen, te roven en te plunderen. Het begin van deze periode was omstreeks 830. Zeker is dat de koninklijke broers Harald en Hemming op Walcheren verbleven. Harald heeft met zijn manschappen rond 836 huisgehouden in de gebieden langs de Schelde en heeft onder andere Domburg en Antwerpen ver woest. Op Walcheren was het Westkapelle dat volgens de overlevering gesticht zou zijn door de Noormannen en diende als uitvalsbasis voor hun rooftochten. In an dere plaatsen op Walcheren werden door de bewoners zogenaamde ringwalbur- gen aangelegd ter bescherming tegen de Noormannen. In Middelburg, Domburg en Oost-Souburg zijn hiervan nog overblijfse len te vinden. Deze periode duurde tot het einde van de negende eeuw en heeft weinig structurele welvaart gebracht. De delta, en zeker haar uithoeken waaronder het eiland Walcheren en het dorp dat als voorloper van Vlissingen kan worden gezien, bleef daarom tot het jaar 1000 een verlaten en ontoegankelijk gebied, waar naast wat armzalige land bouw, visserij de een belangrijke bron van inkomsten bleef. De producten wer den vooral gebruikt voor directe en lokale consumptie. Handel was er nauwelijks en nog steeds beschikte de zee over welvaart en armoede, leven en dood, rust en ramp spoed. In de rest van West-Europa gingen de ont wikkelingen sneller. De macht in het Fran kische rijk waartoe rond 800 een groot deel van het werelddeel behoorde, kwam na de dood van koning Lodewijk de Vrome in 840 de strijd tussen zijn drie zonen over de na latenschap en de uiteindelijke opsplitsing Januari 2012 7

Den Spiegel | 2012 | | pagina 9