Bij bestudering van koop- en verkoopdo cumenten uit de Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden kunnen we opmerken, dat Anderwijk vanaf 1771 in een adem wordt genoemd en verschillende malen wordt getransporteerd tezamen met Der Boede. In het vervolg kunnen we zodoende een parallel trekken tussen de eigenaren van de beide buitens. Mr. Jacob van der Mandere (1707-1775), heer van Ouwwerkerk op Duiveland, was tijdens zijn arbeidzame leven actief in de magistraat van Vlissingen, sinds 1726 als raad, in 1732-1733 als schepen en later als burgemeester. Daarnaast was hij tussen 1736 en zijn dood nog bewindhebber van de VOC. Een invloedrijk man, zo kunnen we vaststellen. Overigens besloot Van der Mandere in 1773 om een klein deel van de grond van Anderwijk af te staan. Zo werd lokale land bouwer Jan Baert de mogelijkheid geboden hier een eigen boerderijtje te stichten. Dit kleine stukje grond van Anderwijk (107 roeden) zal in de boeken steeds apart wor den vermeld. Na Baerts dood zwaaide zijn weduwe Maatje den Hollander er de scep ter. Na haaf treffen we nog de landarbei ders Gillis Braam in 1792 en Janis Adamse in 1798 aan, die op het losgemaakte stukje Anderwijk wonen en hun bedrijfje runnen. Het verdere verloop van de buitenplaats is uiteraard een ander verhaal. Na de dood van Jacob van der Mandere en zijn weduwe Petronella Geertruida van Berckel erfde hun dochter, vrouwe Johanna Susanna van der Mandere, hun bezit in 1781. Johanna Susanna was getrouwd met Paulus Ewaldus van de Perre, telg uit de Middelburgse tak van deze bekende fami lie. Als zij in 1790 sterft, duikt haar min derjarige dochter Jacoba Johanna van de Perre op in de archiefdocumenten. In dat jaar erfde de slechts twaalfjarige overigens niet alleen haar moeders nalatenschap, ook haar puissant rijke oom, de beroemde mr. Johan Adriaen van de Perre, liet Jacoba Johanna een derde gedeelte van zijn ver mogen na. Met de komst van een Van de Perre waren de Van der Manderes zeker niet uit beeld geraakt. Zoals dat in die tijd regelmatig ge beurde in hogere kringen, trouwde Jacoba Johanna in 1797 haar neef Johannes Cornelis van der Mandere! Erg lang heeft de invloed van de beide aan elkaar verwan te families echter niet meer geduurd, om dat mr. Abraham van Doorn in 1805 zowel Anderwijk als Der Boede kocht. Tussen Jacoba Johanna van de Perre en de Van Doorns was er niet alleen een ver re familieverwantschap. Er moet ook een hechte vriendschappelijke band hebben be staan, zo blijkt later. Clit Jacoba's nalaten schap uit 1835 kunnen we opmaken, dat de zes kleinkinderen van Abraham recht hebben op de helft van haar omvangrijke bezit. Zelf overleefde Jacoba haar kinde ren... De Van Doorns Mr. Abraham van Doorn kwam voort uit een geslacht van kooplieden dat in de acht tiende eeuw zijn heil zocht aan de noord kust van Zuid-Amerika. Toen Abraham in 1760 werd geboren in de Nederlandse kolonie Essequibo, een streek rond de ge lijknamige rivier in het huidige Guyana, hadden al drie generaties Van Doorn hier gewoond en gewerkt. Hun koffieplanta ge bevond zich op Leguaan Eiland in de Mr. Abraham van Doorn (familiecollectie Van Doorn) 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 22