Eigenaren Hof Anderwijk Quirijn Willems; weduwe (Apollonia) Leuntje van Roo; de zes kinderen van Quirijn en Leuntje Georgius Sorgeloos Willem de Vos Jasper de Vos, weduwe Christina Tant Sara Tant Engelbert Johan van der Mandere Jacob van der Mandere Johanna Susanna van der Mandere Jacoba Johanna van de Perre Abraham van Doorn (de twee zonen van Van Doorn besluiten Anderwijk af te breken) Essequibo-rivier. De naam van de plantage mag dan wel toepasselijk Doornhaag heb ben geheten, het zakelijke pad van de Van Doorns ging echter over rozen. Met de kof fiehandel vergaarde de familie een astrono misch kapitaal. Om een studie te kunnen volgen, kwam de jonge Abraham alleen naar Zeeland. Dat zal rond 1778 zijn geweest. Zijn ouders had hij al verloren toen hij net drie jaar was. Abraham keerde niet meer terug naar zijn geboortegrond. In onze provincie schopte hij het ver, want later bekleedde hij diver se hoge functies. Van Doorn werd name lijk raad, schepen en burgemeester van Vlissingen, in de Franse tijd gecommitteer de in het Departementaal Bestuur en uit eindelijk landdrost van Zeeland, de hoogste bestuurder van het departement. Omdat Abraham in het huwelijk trad met Pieternella Wilhelmina van Dishoeck kwam hij in het bezit van het beroemde Van Dishoeckhuis in Vlissingen. Dat helaas ge sloopte 'stadspaleis' was in opdracht van Mr. Anthony Pieter van Dishoeck gebouwd door de grote Antwerpse architect Van Bauerscheidt. Van Doorn verwierf geleidelijk aan vele bezittingen op Walcheren, waarvan de lusthoven in het ambacht Koudekerke de meeste indruk maakten. Op het landgoed van villa Moesbos ligt Abraham nog altijd begraven, in de grafheuvel die hij zelf voor zijn familie oprichtte. Abrahams zoon Hendrik Jacob werd door zijn huwelijk baron van Westcapelle en was gouverneur van Zeeland. Later werd hij zelfs benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken. Zijn broer Anthony Pieter, vernoemd naar grootvader Van Dishoeck, was in 1813- 1814 burgemeester van Koudekerke en la ter rechter in Middelburg. De Van Doorns bewezen niet alleen erg vermogend te zijn, maar tevens grote kwaliteiten te bezitten op bestuurlijk niveau. Einde buiten en boerderij Niet lang na de dood van Abraham van Doorn, op 31 maart 1814, werd het he renhuis van Anderwijk afgebroken. Van Doorn bezat al verschillende buitenplaat sen. Vermoedelijk werd die hoeveelheid bezittingen na de economisch gezien zware Franse tijd toch wat teveel van het goede. De zonen Hendrik Jacob en Anthony Pieter erfden respectievelijk het voorname Der Boede en het uit buitenplaats Westerbeek voortgekomen Moesbos. De bevestiging van de ontmanteling van Anderwijk volgt een aantal jaar later van de hand van mr. Zacharias Paspoort. De hof komt voor op de lijst van gesloopte lustho ven die Paspoort, advocaat en later rechter in Middelburg, in 1820 samenstelde. Mede omdat hij een collega van Anthony Pieter van Doorn was, mogen we hem als be trouwbare bron beschouwen. April 2012 21

Den Spiegel | 2012 | | pagina 23