En dan gaan we naar de speeltuin! Geschiedenis van een café Jules Braat Vlissingen vóór de Tweede Wereldoorlog: stad van de Maatschappij Zeeland, scheepswerf De Schelde, internationale treinverbindingen, marine en vliegveld. Een stad met een hardwerkende bevolking, die meestal alleen op zondag echt vrij was en dan tijd had voor enige ontspanning. Van die ontspanning moeten we ons niet al te veel voorstellen, meestal bleef het bij een fietstocht of wandeling in de omgeving. Een favoriete wandeling was die door de Boschweg met een bezoek aan het café annex speeltuin Boschweg van de familie Clowting. En passant werd dan ook een kijkje genomen bij het vliegveld. De Boschweg Het café Boschweg lag, de naam zegt het al, aan de Boschweg. Begin jaren twintig van de vorige eeuw was de situa tie in die omgeving als volgt. Ter hoogte van de Van Dishoeckstraat begon het Koopmansvoetpad, de oude verbinding met Souburg. Dat pad liep langs de in 1922/1923 aangelegde Noorderbegraaf plaats in de richting van het vliegveld. Dat was vanaf 1911 in gebruik en aangelegd op het terrein van het voormalige Midden Reduit. Het wegdek van het Koopmansvoetpad en de Boschweg liet in die tijd nogal te wensen over. In 1921 zagen wandelaars in die om geving er na afloop uit als kolensjouwers. Het was voor de gemeente aanleiding actie te ondernemen. Om de verbinding met de nieuwe begraafplaats te verbeteren werd in 1922 het Koopmansvoetpad beklinkerd en ook de Kapoentjesweg kreeg een beter wegdek. Voor deze werkzaamheden werden werklozen ingezet. Niet ver van het vliegveld ging het Koop mansvoetpad over in de Boschweg, offi cieel Hoogeweg genaamd. Aan het einde van de Boschweg kon je twee kanten op: rechtsaf richting Nieuwe Vlissingseweg, linksaf naar de Koudekerkseweg, koos je voor het laatste dan kwam je langs het café van Clowting. Aan de Boschweg lag wat verspreide be bouwing met als bekendste de boerderij Baskensburg. Verder was er een kwekerij, Stadszicht, en de boerderij Maldeghem, waarin vanaf 1921 een café was gevestigd. Boerderij Maldeghem Wanneer Maldeghem is gebouwd kan niet worden vastgesteld. Omstreeks 1710 is sprake van een boerenwoning en lande rijen in het Coppe Laurens- en Leendert Theunis Blok, gelegen in de parochie West- Souburg. De woning en bijbehorende gron den gaan diverse keren in andere handen over, in 1854 wordt Willem van der Os, brandspuitfabrikant in Vlissingen, eige naar en hij verpacht de boerderij. Door een grenswijziging was het gebied inmiddels overgegaan naar de gemeente Vlissingen. Begin 1900 was de boerderij in pacht bij Abraham Stroo, die in 1904 bij een conflict over loonbetaling om het leven kwam. Zijn weduwe hertrouwde in 1906 met Cornelis Jasperse, die op Maldeghem een gemengd bedrijf uitoefende. In het voorjaar verkocht hij pootaardappelen, in mei klaver. Verder hield hij koeien en varkens. Er stonden ook vruchtbomen op het perceel, in juli 1920 plaatste Jasperse in de Vlissingsche Courant een advertentie voor een 'mus- schenwachter', iemand die vraatzuchtige vogels moest verjagen. Jasperse had een of meerdere knechten in dienst en vroeg bijvoorbeeld in september 1918 een jon gen. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 26