Sloop/nieuwbouw In 1907 dienden de erven Willem van der Os een bouwaanvraag in voor Maldeghem. Het oude woonhuis en de schuur werden afgebroken en vervangen door nieuwbouw. Op de bouwtekening zien we een zoge naamd dwarshuis met in het midden de voordeur en aan beide kanten twee ramen, het geheel gedekt door blauwkleurige dak pannen. In de rechterzijmuur zaten boven en onder twee ramen. In de bouwaanvraag was verder sprake van een kelder en regen bak. Achter de woning verrees een flinke houten schuur. Verkoping Begin twintiger jaren kwam er een einde aan de landbouw op Maldeghem. De eige naresse mevrouw J.A. van den Broek-van der Os uit Baarn liet de boerderij veilen. In juni 1920 kwam het bedrijf onder de hamer op een veiling in Café De Oude Vriendschap in de Breestraat te Vlissingen. De lastgeefster was zelf niet aanwezig maar had een machtiging afgegeven aan de heer Siegers, een bekende Vlissingse bankier. We zien het voor ons: in de zaal mannen in grijze kostuums met vest, horlogeketting, een dikke sigaar in de mond en voor zich een stevige borrel. Notaris Paap leidde de verkoping, een hele klus, want in totaal moesten 15 percelen worden geveild. Perceel 1 betrof het woon huis Hoogeweg 175 met koe- en paarden stal, wagenschuur, winter- en gierkelder, erf, tuin, boomgaard en bouwland. Het werd gekocht door P.A. Bakker, C.J. Mommaas, A. Botting en P.J. Daalhuizen voor 13.804 gulden. Zij moesten aan Jasperse ook 750 gulden betalen voor overname van de af rastering langs de boomgaard, een dam- hek, vruchtbomen en tuinbeplanting. Samen met J. Davidse kochten de vier ook nog een perceel bouwland aan de Hoogeweg. De rest van het bouw- en wei land ging naar andere kopers. Met betrekking tot de oplevering werd be paald, dat de gebouwen op 1 mei 1921 moesten worden opgeleverd, het bouwland na de oogst van 1920 en het weiland uiter lijk 1 december 1920. Jasperse vertrok in april 1921 naar Ritthem. Begin januari 1921 werd weer een verko ping gehouden. Toen werden op Malde ghem populieren, 34 vruchtbomen, tronken en 200 meter afrastering verkocht, vermoe delijk nog eigendommen van Jasperse. Daar bleef het niet bij. Op 30 maart kwam Maldeghem in het Souwburgse café Dorps- zicht opnieuw in de verkoop. Deze keer hanteerde notaris Van der Harst de hamer. Aangeboden werden een huis, schuur, wagenhuis, varkenshokken, tuin, boom gaard, bouwland, samen 1 ha, 12 a en 60 ca. Koper was C.J. Mommaas, koopman in ongeregelde goederen uit Vlissingen, die er 14.290 gulden voor betaalde en zijn drie mede-eigenaren uitkocht. Tevoren was al bepaald, dat de schuur, het wagenhuis en de varkenshokken voor afbraak werden verkocht. Café annex speeltuin Enkele dagen later werd in de Vlissingsche Courant te koop aangeboden: een direct te aanvaarden dubbel woonhuis bij het vlieg terrein. Geschikt voor zomerpension of om een café met speeltuin te beginnen. Te be vragen bij het VENDCIHÜIS aan de Grote Markt. Opdrachtgever van de advertentie en de precieze locatie van het woonhuis zijn niet bekend, maar het lijkt er verdacht veel op dat Mommaas op deze manier Maldeghem van de hand wilde doen. Het idee van een speeltuin was trouwens zo gek nog niet, in huidig makelaarsjar gon lag de 'boerderij op een schitterende locatie met de potentie uit te groeien tot een winstgevende onderneming'! Een café met speeltuin leek een goede bestemming, de boerderij lag tenslotte in een gebied met een toeristische attractie, te weten het vliegveld. Ook de nieuw aangelegde Noorderbegraafplaats trok de nodige be zoekers, vooral in het weekeinde. Bovendien waren er in Vlissingen niet veel speeltuinen. Er zat er een in de tuin van hotel de l'Clnion aan het begin van de April 2012 25

Den Spiegel | 2012 | | pagina 27