w drankwet. Kerkhoflaan (nu Koudekerkseweg), vanaf 1921 een in de Margrietenlaan, in 1930 werd er in de Bloemenlaan een van de Vlissingse Speeltuin Vereniging geopend. Een speeltuin in de Boschweg zou zeker in een behoefte voorzien. Een zekere Andries Pieter Bakker zag er wel brood in, hij had als logement- en pen sionhouder de nodige ervaring opgedaan. Hij kocht het pand met tuin en diende begin mei 1921 bij B W een verzoek in voor de verkoop van 'alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank'. De vergunning werd vlot verleend en op 24 juni kondigde Bakker in de Vlissingsche Courant de ope ning van zijn etablissement aan: 'Geopend Café Maldeghem aan de Boschweg bij het vliegterrein. Prima Zuid-Hollandsche Bieren. Tevens verkrijgbaar versch gepluk te aardbeien, roode, witte en zwarte aalbes sen. Aanbevelend, A.P. Bakker'. Waar vroeger koeien loeiden en varkens knorden, kon nu een drankje worden ge bruikt. Vermoedelijk was de speeltuin nog niet klaar, in de advertentie werd er niets over vermeld. Ongetwijfeld heeft Bakker geprofiteerd van de grote Provinciale Zeeuwsche Landbouw tentoonstelling, die van 12 tot 17 septem ber 1921 op het vliegveld werd gehouden en onder andere door koningin Wilhelmina werd bezocht. Voor dat evenement zocht hij vier jongens om broodjes en chocolade repen uit te venten en in de Breskense en Goesse Courant wees hij op de gunstige lig ging van zijn café. Er konden 3000 fietsen en 10 auto's onder politietoezicht gestald worden. Verder bood hij 30 slaapplaatsen aan en wijn tegen de gewone prijs. In 1922 was de speeltuin klaar en maakte Bakker er reclame voor. Veel moeten we ons van die speeltuin niet voorstellen, een kleine draaimolen, enkele schommels, een paar wipplanken en een glijbaantje, dat was het. De speeltuin bood plaats aan 30 kinderen, wie tien cent besteedde mocht de hele middag in de tuin spelen. Lang heeft Bakker het in de Boschweg niet volgehouden, al in augustus 1923 deed hij de zaak over aan J. Clowting, die hij in de voMk&tM*. t besluiten localiteit o \'-V- De drankvergunning van Andries Pieter Bakker. (Gemeentearchief Vlissingen). Vlissingsche Courant beleefd aanbeval. Op zijn beurt hoopte Clowting 'het vertrouwen waardig te worden'. Johannes Clowting Over Johannes Clowting is weinig bekend. Het was een gewone man, die geen dag boek of memoires heeft nagelaten en niet op een andere manier in het nieuws is ge komen. Wel valt iets te zeggen over zijn Engels klinkende achternaam. Zijn Engelse over grootouders Isaac Clowting en Sarah Robbins vestigden zich via Veere in 1814 in Vlissingen. Johannes werd daar op 16 september 1888 geboren als zoon van de varensge zel Leendert Clowting en Tona Bakker, hij trouwde op 19 september 1912 in de Scheldestad met Anna Christina Heijeriks. Het huwelijk bleef kinderloos. Clowting werkte aanvankelijk als hofmeester bij de Provinciale Stoombootdiensten en woonde 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 28