enkele jaren in Terneuzen. Op 25 mei 1921 vestigde hij zich weer in Vlissingen aan de Aagje Dekenstraat 101. Wegens verhuizing naar de Hogeweg 175 verkocht hij die wo ning op 1 september 1923 aan Bakker. Café Boschweg Met de overname van het café begon een periode van 16 jaar waarin Clowting en zijn vrouw de zaak runden. Blijkbaar voldeed het interieur hen niet, na afloop van het sei zoen 1924 diende Clowting bij B W een aanvraag in voor een interne verbouwing. Die werd hem vlot verleend. Ook werd de naam gewijzigd in Café Boschweg, men kon er zwak alcoholische drank en andere versnaperingen kopen. In de loop der jaren werd de zaak een be grip voor veel Vlissingers. Als je zei: "ik ga naar Clowting", dan wist iedereen waar je het over had. De zaak was eenvoudig ingericht, een ge lagkamer met daarachter een kamer met keuken, vanuit die kamer stond men zo achter de tapkast. Op de tapkast stonden enkele glazen vitrines met daarin repen Kwattachocolade, pepermunt en dergelijke. Verder stonden er enkele tafels, stoelen en een biljart. In de vloer van de gelagkamer zat een luik naar een kelder. Daar werd de voorraad drank opgeborgen, die meestal door de firma De Vlieger werd geleverd. Het echtpaar exploiteerde een seizoensbe- drijf, 's winters ging de zaak dicht en ver diende Clowting op andere manieren zijn brood. Clit een vergadering van de IJsclub Vlissingen in 1929 valt op te maken, dat hij onder andere tijdens schaatsperiodes de koek en zopie verzorgde. Ieder jaar werd de zaak in de lente her opend. Via een advertentie werd het pu bliek daar attent op gemaakt en gedurende het seizoen werd ook nog een aantal keren geadverteerd. Er werd dan gewezen op het gezellige zitje in de tuin of veranda. Om te voorkomen, dat ouders hun kind de hele dag in de speeltuin dumpten, moest daar voor tien cent worden betaald. Ze kregen dan wel een consumptie en er was toezicht. Vooral in 1932 en 1933 werd door Clowting veel geadverteerd. Dat werd misschien ver oorzaakt door de crisisomstandigheden of plannen van de KLM om op het vliegveld een restaurant te gaan exploiteren wat con currentie betekende. Het KLM-restaurant werd op 8 juni 1933 geopend. Bezoekers Café Boschweg was geen viersterren zaak, het publiek bestond voor het grootste deel uit gewone mensen. De beter gesitueer de Vlissingers kon men aantreffen op de terrassen van Britannia, Strandhotel en Noordzeeboulevard. In het weekend was het bij Clowting het drukst, dan waren de mensen vrij en gin gen er in de omgeving op uit: Vlissingers en Souburgers. Het vliegveld was een grote trekpleister, men keek naar aankomende en vertrekkende vliegtuigen of naar vlieg- demonstraties. De schrijver van dit artikel kan uit erva ring spreken: in mijn jeugd ging ik 's zo mers zondagsmiddags nogal eens met mijn ouders naar de Boschweg. Eerst werd een bezoek aan de Noorderbegraafplaats ge bracht. Terwijl mijn ouders de graven van familie bezochten, zat ik als een soort voor oefening op de kettingen van de graven te schommelen. Daarna volgde het hoogte punt: Clowting, daar kreeg ik limonade en mocht naar de speeltuin. Bij vertrek koch ten mijn ouders nog een chocoladereep en mocht ik even bij de papegaaienkooi kij ken, mijn dag kon daarna niet meer stuk. Andere bezoekers hebben ook goede herin neringen: de heer Goozen uit Souburg leer de bij Clowting biljarten en keek naar het voetballen op het vliegveld. Hij herinnert zich dat de doelpalen werden weggehaald als een vliegtuig ging opstijgen of landen. Mevrouw Jonkheer bezocht het café vaak met haar vader, die vertegenwoordiger was bij drankenfirma De Vlieger, ze kreeg dan Fosco, een soort chocomel. Zij ging ook met haar school naar de speeltuin, soms hadden ze dan last van vliegen, dat kwam door de boerderijen in de omgeving. Voor mevrouw Bliek was Clowting een uitje waar ze met plezier aan terugdenkt. Ook zij April 2012 27

Den Spiegel | 2012 | | pagina 29