Van kijken naar het verleden van Vlissingen, via strijkijzers en buitenplaatsen, naar de speeltuin! Aafke Verdonk-Rodenhuis Voor u ligt de tweede Spiegel van 2012. Cl vindt hier onder andere het tweede artikel in de reeks Zichtbaar verleden over de ge schiedenis van Vlissingen, uitgaande van wat er nog te zien is van de geschiedenis van onze stad. In deze aflevering 'De portu in Vlissinghe' deel 2: De haven van Vlissingen in de veer tiende eeuw wordt veel gevraagd van uw verbeeldingskracht en inlevingsvermogen. De schrijver, Peter van Druenen, gaat uit van een beeld, een stadsgezicht waarvan de oorspronkelijke contouren nog zichtbaar zijn. Dit betekent: goed kijken en de ver beelding laten werken. Wat betreft het galgenveld, dat aan het eind van het artikel aan de orde komt, moet ik zeggen dat ik mijn voorstellingsvermogen maar op nul heb gezet. Na het lezen van het boek De schilder en het meisje van Margriet de Moor, dat het verhaal vertelt van Elsje Christiaens, dienstmeid in Amsterdam, ten tijde van Rembrandt, die haar getekend heeft, hangend aan de galg, wis ik dit soort beelden. Strijkijzers op het water, mocht u denken dat Cor Heijkoop zich heeft verdiept in huishoudelijke apparaten, dan leert het le zen van het artikel Strijkijzers op het water u anders. Het gaat hier over stoomkanon- neerboten van de Koninklijke Marine op en om de Schelde. Cor Heijkoop vertelt op boeiende en leesbare manier het verhaal van deze 'Striekiezers', als kanonneerboten in actie op oefening in de Zeeuwse wate ren en later als wacht- of kostschip aan de Houtkade in het centrum van de stad. Een opvallend scheepstype van onze marine wordt geschiedenis met de sloop van het laatste strijkijzer in 1966. Via Anderwijk, buitenplaats voor meer en minder bekende, belangrijke en vooraan staande families op Walcheren, vanaf on geveer halverwege de 17e eeuw vervolgen we onze tocht langs buitenplaatsen in de omgeving van Vlissingen. In het artikel Hof Anderwijk, Verdwenen buitenplaats uit de anonimiteit gehaald vertelt Jaco Simons over dit landgoed waarvan geen spoor meer te vinden is in het landschap. Hof Anderwijk viel destijds onder de ambachts heerlijkheid Koudekerke. Ook de naam Anderwijk roept vragen op. Dit nummer van Den Spiegel is het lente nummer. Nu, bij het samenstellen ervan, bloeien er sneeuwklokjes en krokussen op veel plaatsen. Tijd om naar buiten te gaan. En dan gaan we naar de speeltuinont spanning bij uitstek. Jules Braat neemt ons mee op een wandeling door de Boschweg met een bezoek aan het café annex speel tuin Boschweg van de familie Clowting. Ook nemen we een kijkje bij het vliegveld. En dan gaan we naar de speeltuin! Geschiedenis van een café geeft herinne ringen weer aan een verdwenen plek, waar kinderen Fosco dronken. Mijn grootouders noemden chocomel ook zo, maar van hun Fosco herinner ik me vooral de vellen. Zo levert deze Spiegel volgens mij weer veel stof tot herinneren, glimlachen en na denken. ik wens u veel plezier bij het lezen van alle verhalen. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 4