De vroegst bekende kaart van Vlissingen uit 1550. Rechts aan de zeekant zijn de twee torens van de Westpoort te zien. De meest rechtse is de Gevangentoren. Bron: Wijngaerde, A. van den, Zelandiae Descriptio (Middelburg, 1550/1995) Nu moeten we het bezit van een stad of een gebied niet verwarren met de feite lijke macht die kon worden uitgeoefend. Die lag nog volledig bij de Bourgondische graven. Zij konden dan ook doorgaan met het heffen van tijdelijke belastingen om hun oorlogen te financieren. Dit werd nog schrijnender toen Karei de Stoute, de zoon van Philips de Goede, in 1467 aan de macht kwam en zijn expansiedrift richtte op het oosten van zijn grondgebied waar hij alles in het werk stelde om grote stuk ken Frankrijk en Duitsland, waaronder Elzas en Lotharingen, aan het rijk toe te voegen. De heren van Vlissingen, achter eenvolgens Hendrik, Wolfert en Anna van Borselen, hadden hierin weinig te zeggen en het zal duidelijk zijn dat er in deze peri ode geen middelen beschikbaar waren voor het versterken van de stad Vlissingen. De noodzaak hiervan werd steeds duidelijker, zeker na het oplaaien van de Hoekse en Kabeljauwse twisten en de Vlaamse strijd tegen de Bourgondiërs. Uiteindelijk moest het kalf eerst verdrinken voordat er maatregelen werden genomen. En dat gebeurde na 22 mei 1485, toen de Sluizenaren Vlissingen binnenvielen. Het is niet bekend waar het geld vandaan kwam en waarom het er nu wel was. Feit is dat Anna van Borselen en haar echtgenoot Philips van Bourgondië, bastaardkleinzoon van de vroegere graaf, direct na de gebeur tenissen besloten om Vlissingen te verster ken, met de zegen van Maximiliaan van Oostenrijk. De werkzaamheden bestonden uit het vervangen van de aarden wallen door muurwerken, het versterken van de reeds bestaande poorten ten westen en ten oosten van de stad en het bouwen van een geheel nieuwe poort, de Altenapoort op de plaats waar het afwateringskanaal grensde aan de nieuwe haven. Op deze grens werd een dam aangelegd met een pad dat naar de poort leidde. De cirkel is weer rond De Gevangentoren is het enige bouwwerk dat nog herinnert aan de werkzaamheden tussen 1485 en 1489. Het was een van de twee torens waarmee de Westpoort werd versterkt, gelegen aan de zeekant. De to ren werd naar alle waarschijnlijkheid ge- Juli 2012 9

Den Spiegel | 2012 | | pagina 11