Een merkwaardige straathoek De hoek Seheldestraat/Verkuijl Quakkelaarstraat Jules Braat De Scheldestraat. In mijn jeugd een woon-/winkelstraat waar je voor al je dagelijkse boodschappen terecht kon. Tegenwoordig nog steeds een straat met winkels en kleine bedrijven, bovendien een levendige verkeersader. Wie goed oplet, valt misschien de merkwaardige hoek van de Scheldestraat met de Verkuijl Quakkelaarstraat op. Als we daar de aanbouw van Tino Tweewielers wegdenken, ontstaat er een schuin verlopend pleintje in de richting van de Verkuijl Quakkelaarstraat. Door die schuine hoek was het in het verleden mogelijk spoorrails aan te leggen vanuit de Aagje Dekenstraat naar de Groente- en Fruitveiling in de Verkuijl Quakkelaarstraat. Plannen We gaan honderd jaar terug in de tijd, naar 1911. In Vlissingen was toen een markt waar boter, eieren en groente werden ver kocht, maar de belangstelling daarvoor liep terug omdat steeds meer langs de huizen werd geleurd. Op 30 juni 1911 werd door de gemeenteraad een commissie ingesteld onder voorzitterschap van wethouder J.G. van Niftrik. Deze commissie moest het marktwezen onderzoeken en aanbevelingen doen voor verbetering. In april 1912 kwam de commissie met haar conclusies. Zij wilde het leuren niet beperken, maar in navolging van andere gemeenten zoals Middelburg, overgaan tot het instellen van een geregelde groente- en fruitveiling. Daarvoor zou een modern in gericht veilinglokaal moeten worden op gericht. Als vestigingsplaats dacht men eerst aan een terrein bij de Nieuwe Markt/ Paul Krugerstraat, daar reed de Domburgse tram zodat producten gemakkelijk aange voerd konden worden en verder getrans porteerd naar het station en de Mij Zeeland. De kosten voor bouw en exploitatie van een veiling werden geraamd op 10.000,-. Rente en aflossing zouden moeten komen uit een heffing op plaatsen en vijf procent over het geveilde bedrag. Bij een hogere omzet verwachtte men een batig saldo voor de gemeentekas. Niet alleen tegenwoordig worden bepaalde plannen mooi voorgesteld, ook toen ge beurde dat, de commissie zag het helemaal zitten. Toen het voorstel in de gemeenteraad werd gebracht, waren er weinig kritische vragen en werd het zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wel was er een ingezonden brief in de Vlissingse Courant, waarin getwijfeld werd aan de plaats van vestiging en financiële onderbouwing. Het begin Op 14 juni 1912 was de aanbesteding van het complex. Winnaar was J. Warren, tim merman en aannemer, die de klus voor 8.249,-- aannam. Uiteindelijk bedroegen de bouwkosten, waaronder begrepen die van enkele kleine onderaannemers 8.717,05. De bouw verliep zonder problemen en op 26 maart 1913 ging onder vrij grote be langstelling de eerste veiling met een flinke voorraad groente van start. Wethouder Van Niftrik hield een korte toespraak en hij be loofde een reglement en las de boetebepa lingen voor. Op maandag, woensdag en vrijdag werd om 14.30 uur geveild, uitsluitend voor le den te weten telers en groentehandelaren die voor ƒ1,-- per jaar lid konden worden. Het eerste jaar draaide de veiling met ver lies, er moest 762,-- worden bijgepast. Toen in 1915 de bedrijfsbegroting voor 1916 in de gemeenteraad aan de orde 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 14