Eind 1932 kwam de commissie voor de groente- en fruitveiling met aanbevelingen om het geraamde tekort voor 1932 terug te dringen. Dat werd geschat op 5.460,--. Kwekers en kopers zouden onder andere meer contributie en veilingloon moeten gaan betalen, ook zou de emballagehuur worden verhoogd. Met deze aanbevelingen hoopte men het tekort terug te brengen tot 1.350,--. Het hielp allemaal niet. Finale In april 1933 gooide de gemeente de hand doek in de ring. Sinds de oprichting van de veiling was in totaal 60,000,- bijge past. Maatregelen ter verbetering hadden niet geholpen, over 1932 was het tekort 7.500,--. Voor de toekomst zag men geen verbetering, de wereldcrisis was dui delijk merkbaar. B&W stelden voor de vei ling op te heffen. Er kwam dan een terrein beschikbaar met een geschatte waarde van 27.125,--, de sloopwaarde van gebouwen enz. schatte men op 1.500,--. Het perso neel kon elders worden ondergebracht. In de zitting van de gemeenteraad van 5 mei 1933 werd het besluit tot opheffing zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De veiling was niet meer. Slot Het instellen van een veiling en de aanleg van een railverbinding was voor Vlissingen een brug te ver. Men was te optimistisch. Het grootste euvel was het ontbreken van voldoende export. Vlissingen lag niet in een tuinbouwcentrum en de rond de gemeente gelegen bedrijven waren gemengd: land en tuinbouw met enige veeteelt. Niettemin heeft de veiling het twintig jaar volgehouden, de spoorverbinding dertien jaar. Het was voor Vlissingen een soort Betuwelijn, de rails lagen er maar wagons zag je niet. Het veilingspoor is aangelegd op basis van verwachtingen die door diver se omstandigheden niet kondene worden gerealiseerd. Het moet voor B&W pijnlijk geweest zijn tot dat besef te komen. Hoek Scheldestraat/Verkuijl Quakkelaarstraat, 1954. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) Over de auteur: Jules Braat, geboren in Vlissingen. Was werkzaam bij NS te Utrecht. Geïnte resseerd in geschiedenis, volgde in vrije tijd opleiding Geschiedenis MO. Publiceert regelmatig in Den Spiegel en De Wete van de Heemkundige Kring Walcheren. Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen: - Gemeentebestuur Vlissingen Toegang 101 Inv.nr 18 nrs. 252, 253, 254 - Toegang 338 Archief Groente- en Fruitveiling Inv. nrs. 1 t/m 6 - Bevolkingsregister: Persoonskaart W. de Ridder - Archief Gemeentewerken Het Utrechts Archief: - Toegang 903 Archieven Staatsspoorwegen - Inv.nr. 4672 Het maken van een spoorverbinding naar de Groenteveiling Nationaal Archief: - Toegang 2.12.18 Archief Marinestaf Inv. nr.191 Stukken betreffende de verdediging van Zeeland - Toegang 2.12.03 Ministerie van Marine - Scheepsjournalen Inv.nr. 3984 Hr Ms Schorpioen Zeeuws Documentatiecentrum: - Krantenbank Zeeland. - Adresboeken Vlissingen .T-r rt rIt.-., .Ta:' 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 20