Het kaperschip Algemeen Belang verging in 1781 op de 'Elians Arthur Scheijde Al lange tijd is onder wrakduikers bekend dat er in 1781 een schip genaamd Het Algemeen Belang gezonken is op de Eliansplaat in het vaarwater De Roompot. Onduidelijk is echter om welke zandbank het gaat. De Elians zandbank is niet zomaar terug te vinden. Er zijn wel aanwijzingen voor een mogelijke plek. In 1928 vertrokken een twintigtal zeilschepen in een zeilwedstrijd vanuit Veere richting de Roompot. Het draaipunt in hun tocht was boei nummer 3 die de bijnaam 'Elias' droeg. Wellicht dat de naam Eliasboei terug te leiden is tot de naam van een zandplaat, de Elians-zandplaat. Waar de boei precies lag, is echter niet duidelijk. De krantenbank-database van de Koninklijke Bibliotheek leverde een nadere locatie op. Zowel de Middelburgse Courant als de Groninger Courant deed eind oktober 1781 verslag van het vergaan van het Rotterdamse kaperschip Het Algemeen Belang. De kapitein was Johannes Liekele en het schip was eigendom van het Rotterdamse kaperbedrijf Adrianus Dubbeldemuts en Pieter Dubbeldemuts van Dijk. De schipbreuk In de nacht van 22 op 23 oktober 1781 was het kaperschip 'op de ondieptes van de wal' gestoten en bij het ochtendgloren in de buurt van Burghsluis omgeslagen en ge zonken. Een mast brak af en de zeilen aan de voorkant gingen verloren. De kapitein wist zich in een sloep te begeven, samen met enkele bemanningsleden en passagiers en voer naar Burghsluis waar zij aan wal gingen. Anderen klampten zich vast aan wrakstukken, die zij als vlot gebruikten om het vege lijf te redden. Waarschijnlijk zijn 80 man levend van het schip gekomen en 17 man verdronken. Op de dag van de schipbreuk arriveerde in Veere ook de vissersboot van schipper Jan Staats die bekend stond om zijn bekwame zeemanschap. Hij had 25 schipbreukelin gen van Het Algemeen Belang weten te redden, samen met zijn bemanning be staande uit Jacob Paauw, Carel en Aarnout van der Schoor en Pieter van der Heyde. Zij wisten te vertellen dat het kaperschip ver gaan was op de zogenoemde Elians Bank Smallegange, Cronyk van Zeeland 1696. Een van de wei nige prenten die van Burghsluis gemaakt is. Hier voor de kust verongelukte Het Algemeen Belang Juli 2012 19

Den Spiegel | 2012 | | pagina 21