in de Roompot vaargeul. Onder de beman ningsleden bevonden zich verschillende krijgsgevangen Engelsen en een zieke. Zij waren van de wrakstukken afgegleden, maar de 51-jarige Staats had ze op tijd aan boord weten te krijgen. Hij had daarbij hulp gekregen van een tweede vissersboot van een vriend van hem, Jan van Boven. De opperstuurman van Het Algemeen Belang verdronk, maar men vermoedde in Veere dat de kapitein met een groep anderen Burghsluis had weten te bereiken. Dit bleek later ook inderdaad zo te zijn. Van daaruit was een 'hengstje' (type boot) afgevaren naar het wrak en had daar nog eens 39 man weten te redden. Gekaapt Engels schip In de ochtend van 25 oktober arriveerde in Hellevoetsluis een Engelse visserssloep ge naamd De Neptunus, met R. Wilkensou als schipper. Op 21 oktober was het te Harwich thuishorende schip op de Doggersbank gekaapt door kapitein Liekele met het ka perschip Algemeen Belang. Liekele had het Engelse schip met een aantal van zijn bemanningsleden naar Hellevoetsluis ge stuurd om het als buitgemaakt prijsschip te gelde te maken. Liekele had op 16 oktober ook al drie Engelsen op een Deens schip gevangen ge nomen. Dit waren een koopman genaamd Boyle met zijn zoon en neefje, die zonder paspoort van Porsgrunn in Noorwegen naar Glasgow in Schotland probeerden te komen. Een paspoort was hard nodig, want in die jaren woedde de Vierde Engels- Nederlandse Oorlog. Daar waar mogelijk probeerde zowel de Republiek als Groot- Brittannië schepen van elkaar te kapen en bemanningsleden en opvarenden krijgsge vangen te nemen. Krijgsgevangenen Wat betreft de Engelse krijgsgevangenen was het verhaal voor kapitein Liekele nog bepaald niet afgelopen. De twee Engelse jongens waren tijdens het vergaan van het kaperschip verdronken en de vader was met een militair escorte overgebracht naar de gevangenis. Het feit dat zij van een Deens schip genomen waren, werd niet licht opgevat. Denemarken was neutraal in het conflict tussen Nederland en Engeland. De gezant van de Deense koning in de Nederlanden, de heer St. Saphorin, schreef op 26 november een klaagbrief naar de Staten-Generaal. Daarin eiste hij dat de Engelsman Boyle onmiddellijk zou worden vrijgelaten, dat kaperkapitein Liekele gestraft diende te worden en dat hij de geleden scha de moest vergoeden. St. Saphorin schreef dat de kaperkapitein tegen de protesten van de Deense kapitein in, de drie Engelsen met al hun goed gedwongen had aan boord te stappen van Het Algemeen Belang. Door deze, in zijn ogen onrechtvaardige actie hadden de jongens het met hun leven moe- Voorbeeld van een Nederlands Kaperschip (r) dat in 1782 een Engels schip (1) kaapte. Gemeentearchief Vlissingen, HTA digitaal nr. 1083 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 22