ten bekopen. Koopman Boyle zou naakt zijn overgebracht naar de gijzelkamer van de Gravensteen gevangenis van Zierikzee, daar acht dagen zijn vastgehouden en vervol gens zijn vervoerd naar de gevangenis van de Admiraliteit van de Maze in Rotterdam. Namens de koning van Denemarken wilde St. Saphorin dat dit onrecht werd hersteld en dat Liekeies straf zou dienen als voorbeeld voor andere kapers. Men diende in oorlogs tijd de handen af te houden van schepen van bevriende mogendheden, aldus het stand punt van de Deense Kroon. Vrijheid en straf De Raad der Admiraliteit van de Maze stelde een onderzoek in. De vastgezette Engelsman werd ondervraagd en hem werd verzocht een en ander op papier te zetten. Op kapitein Liekele werden 'interrogato- rien' losgelaten, zoals men vroeger met een mooi woord ondervraging aanduidde. De Engelsman werd vrijgelaten en Liekele werd gestraft. Hij mocht zes maanden lang niet varen als kapitein van een kaperschip en hij moest de kosten, de schade plus de rente, aan de Engelsman vergoeden. Dit alies werd door de Raad op 12 decem ber opgeschreven en middels een kopie aan St. Saphorin en de Staten-Generaal medegedeeld. Blijkbaar werden Engelsen die op een neutraal Deens schip voeren, gezien als varende onder een neutrale vlag en dergelijke schepen moesten met rust worden gelaten. Wat betreft de Staten- Generaal was de zaak hiermee afgedaan. Op 22 januari 1782 maakten zij bekend dat het verslag van de Admiraliteit afdoende moest zijn voor de gezant van de Deense Koning. Het kaperbedrijf Dubbeldemuts was een koopmansfami lie in Rotterdam. Adrianus Dubbeldemuts en zijn neef Pieter Dubbeldemuts van Dijk waren werkzaam als verzekeraars, scheepsbevrachters en reders. De rede rij Dubbeldemuts kocht het kaperschip in mei 1781 in Vlissingen voor 51.000 gulden en doopte het vervolgens Het Algemeen Belang. In de dagen van de schipbreuk voeren er 94 mannen op het schip en was het bewapend met 22 acht a negenponder kanons. Bovendien had het 12 draaibas sen. Dat waren kleine stukken geschut die op een draaispil gemonteerd zaten aan het bovenboord (verschansing) van het schip. Men kon ermee in alle richtingen schieten Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, John Adams De koning van Denemarken in 1789, Christian Vil Juli 2012 21

Den Spiegel | 2012 | | pagina 23