en niet geheel onbelangrijk, indien nodig er de eigen bemanning mee onder schot hou den. Prins Willem V van Oranje Nassau (1748- 1806) stelde als eerste kapitein op het Algemeen Belang Willem Francois Imbert de Martines aan. Hij was zoon van een ge- neraal-majoor in Staatse dienst en bezat een huis genaamd De Witte Laars aan de Binnendieze van 's-Hertogenbosch (Oude Dieze 13). Na de tweede kapitein Johan de Visser nam Johannes Liekele het com mando op zich. Een resolutie van de Staten-Generaal van 30 maart 1781 had de commisievaart (kaapvaart) tegen Engeland legitiem ge maakt. De kaperrederij ontving een com- missiebrief van stadhouder Willem V. Hierin stond dat de Nederlanden zich genoodzaakt zagen om kaapvaarders te bewapenen te gen Brittannië omdat er zonder wettige reden (eind 1780) een oorlog tegen onze Republiek was ontketend. Brittannië was de oorlog begonnen omdat De Republiek het ontstaan van Amerika als onafhankelijk land aanmoedigde. Adrianus Dubbeldemuts had een goed con tact met de eerste Amerikaanse ambas sadeur in Den Haag, John Adams (1735- 1826). Hij werd later de tweede president van de Verenigde Staten. De lening die de Nederlanden meegaven aan John Adams was cruciaal voor het succes van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsstrijd. Adams was co-auteur van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring uit 1776. De kapitein Johannes Liekele was van oorsprong een Fries. Hij werd rond 1753 in Heereveen geboren als zoon van Johannes Liekele en Aagje Bones. In 1776 trouwde Johannes met Elisabet Bassart, die woonde aan de wandelpromenade De Boompjes in Rotter dam. Hun dochter Aagje kwam ter wereld in de Pottebakkerssteeg om de hoek bij De Boompjes. Zij overleefde helaas de kinder jaren niet. Op 11 maart 1779 woedde in die steeg een grote brand waarna het gezin verhuisde. In de jaren na de afstraffing voor Liekeles gedrag met Het Algemeen Belang voer hij op een hoekerschip genaamd Ons Ge noegen als handelaar naar Bordeaux en Bayonne. Toen zijn vrouw in 1787 over leed, woonde hij 'beneden de hoogen Zeedijk onder Cool'. Met Cool werd de hui dige Coolsingel in Rotterdam bedoeld. Johannes' vader woonde bij de Leuvehaven aan de Boompjes boven de suikerraffina derij Het Witte Hart. De grondlegger van dat nog steeds bestaande suikerbedrijf was Hendrik van Oordt (1710-1805) die af- G. Haasbroek (rond 1805), Brand in de Pottebakkerssteeg op 11 maart 1779 toen Johannes Liekele er woonde. Gemeentearchief Rotterdam cat.nr. RI 1352-2 22 Oen Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 24