muZEEumriieuws Werk in uitvoering Dat fort Rammekens bezocht kan worden, is te danken aan een samenwerkingsverband tussen Staatsbosbeheer en het muZEEum. Het fort is gedeeltelijk vervallen maar heeft nog steeds de imposante uitstraling van vroeger. Om het fort ook voor het nageslacht te behouden, moet het worden opgeknapt. Dat gebeurt nu. Staatsbosbeheer is druk bezig met de consolidatie van het fort. Een geweldige investering! 0 kunt een kijkje achter de schermen komen nemen waardoor u op plekken komt die normaal niet toegankelijk zijn. Geschiedenis blootgelegd Dat fort Rammekens bijzonder is, wisten we al, maar dit besef wordt alleen maar groter met de herstelwerkzaamheden. Het fort stamt uit de zestiende eeuw: 1547. In het begin van de negentiende eeuw wor den door de Franse bezetters ingrijpende moderniseringen doorgevoerd. Op last van Napoleon zijn rond 1812 de verblijven in het complex gesloopt en vervangen door kazematten aan de zeekant. Deze zijn be ter bekend als bunkers. Bij Rammekens zijn deze geïntegreerd in het vestingwerk. Deze ruimtes zijn met een dikke laag grond afgedekt; ter bescherming tegen bommen. Die grond is er inmiddels grotendeels afge haald. Hierdoor kunnen de gewelven, het dak van de kazematten, waterdicht worden gemaakt. Veel van het huidige bouwkun dige verval wordt versneld door vochtpro- blematiek. Bij het afgraven van de grond, soms enkele meters dik, kom je door la gen uit verschillende tijden. We komen veel dingen tegen waar we vooraf niet op gere kend hebben. We ontdekken onverwachte en spannende dingen uit de geschiedenis van het fort. Spannende vondsten Bijzondere vondsten zijn bijvoorbeeld 'dub bele kanonskogels' uit de zestiende of ze ventiende eeuw. Deze waren bedoeld om de masten van zeilschepen te vernietigen. Er is ook veel munitiemateriaal zoals ko gelhulzen en granaten gevonden uit met name de Tweede Wereldoorlog. Gelukkig wordt het werk zorgvuldig begeleid. Dank zij detectie -apparatuur weten we bijvoor beeld wanneer we voorzichtig moeten gra ven. We hebben een stoffelijk overschot opgegraven, vermoedelijk uit het midden van de 18e eeuw. De archeoloog kan dit goed inschatten door naar de plek te kijken waar het skelet ligt. De botten zijn opge stuurd naar specialisten die onderzoeken hoe deze persoon om het leven is geko men. Na dit onderzoek kunnen we de exac te ouderdom vaststellen. Puzzelstukjes In bouwkundig opzicht leggen we tal van bijzondere dingen bloot. Samen met de bouwhistoricus wordt het bouwkundige verhaal als in een puzzel gereconstrueerd. Dan pas besef je dat de oorspronkelijke Juli 2012 25

Den Spiegel | 2012 | | pagina 27