Een roofoverval, een treintje met groente en fruit en een schipbreuk op een inmiddels 'verborgen' plek Aafke Verdonk-Rodenhuis Op zondagochtend 22 mei 1485 werd Vlissingen overvallen door een roversbende uit de stad Sluis. Het was eerste pinkster dag en veel Vlissingers zaten op dat mo ment in de kerk. Zo begint het derde artikel van de reeks 'Zichtbaar Verleden' (Vlissingen 1315-2015) door Peter van Druenen. De eerste Vesting Vlissingen vertelt hoe Vlissingen pas in 1489 werd beveiligd te gen aanvallen van buitenaf. Wat mij opviel aan het begin van het ver haal is dat ook hier de Vlissingers in de kerk zaten. Bij de gebeurtenissen op 6 april 1572 begon alles vanuit de kerk, toen was het paaszondag. Vanuit de kerk spoedde de bevolking zich naar de waterkant om zich zelfstandig van de Spanjaarden te bevrij den! Ook hier prachtige verhalen. Peter van Druenen doet gedegen onder zoek voor zijn artikelen en vertelt op on derhoudende wijze over hoe een en an der is gegaan. In dit derde artikel staat de Gevangentoren, ook wel 'bomvrije' ge noemd centraal. Jules Braat vertelt in Een merkwaardige straathoek, De hoek Scheldestraat/Verkuijl Quakkelaarstraat over een merkwaar dig pleintje en een heel bijzonder spoor lijntje dat zo'n honderd jaar geleden door Vlissingen liep. Het diende om de produc ten van de Groente- en Fruitveiling naar het station te vervoeren. Voor mij een onbe kend stukje geschiedenis. Het is leuk eens te kijken hoe dit traject gelopen heeft. Jules Braat doet verslag van alle wel en wee rond de aanleg van de spoorrails en de herkomst daarvan, de problemen van de gemeente en hoe het afliep. Over een kaperschip en hoe dit in 1781 verging, maar vooral over de plaats waar dit gebeurde, gaat het artikel van Arthur Scheijde Het kaperschip Algemeen Belang verging in 1781 op de 'Elians. De schrijver is voor dit spannende verhaal in allerlei archieven gedoken en heeft veel wetenswaardigs boven gehaald. Via een klein uitstapje naar Rotterdam komen we weer in het Oosterscheldegebied terecht. Eerder schreef hij voor Den Spiegel een verhaal over Frans Naerebout. Dan Fort Rammekens. Hier worden onder houdswerkzaamheden verricht en ook ar cheologisch gebeurt er veel interessants. Cl leest hierover in het muZEEumnieuws. Cl kunt zich opgeven voor een heel bijzon dere excursie door het gebied van het fort, onder leiding van de 'boswachter aan zee', Karei Leeftink. Hoe, dat vindt u aan het eind van muZEEumnieuws. Dan tot slot een klein berichtje over een heel bijzonder boek, Postkroniek van Zeeland, een uitgave van de Stichting Jan Hintzen Publicatiefonds. De kroniek draagt deze naam met recht. Er wordt een stuk Zeeuwse geschiedenis weergegeven, gericht op de posthistorie, in samenhang met de geschiedenis van Zeeland, Staats-Vlaanderen en Nederland. Meer hierover achter in deze Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 4