De Gevangentoren of 'Bomvrije' in april 2012. Het gebouw is sinds 1974 in gebruik als restaurant. Bron: Fotocollectie Peter van Druenen. om Vlissingen, terwijl hij ook graaf was van Vlaanderen waartoe Sluis behoorde? En waarom was men niet eerder begonnen met het versterken van de stad? Dat laatste was niet onlogisch geweest gezien het tijds beeld waarin roof, moord en oorlogsvoering onderdeel waren van het dagelijks bestaan. Sluis Sluis, dat in de eerste halve eeuw van haar bestaan Lammingsvliet heette, had in 1290 stadsrechten gekregen en was daarmee een van de laatste Vlaamse steden die dit recht verwierven. Dat had alles te maken met de ligging van de stad ten opzichte van Brugge, in die tijd een van de grootste en belangrijkste steden van Europa. Brugge lag niet direct aan open water en was af hankelijk van een uitloper van de Schelde, het Zoute, die uitmondde in het Zwin en daardoor een open verbinding had met de zee. In de veertiende eeuw begon dit na tuurlijke kanaal van ongeveer twintig kilo meter te verzanden en zocht Brugge naar een mogelijkheid om de grotere schepen te ontvangen in een beter toegankelijke haven. En dat werd Sluis. Het Zwin was toen een breed en open vaarwater dat wes telijk in de Noordzee uitmondde en oos telijk in de Schelde. Sluis groeide daarna uit tot de belangrijkste militaire haven van het hertogdom Bourgondië, waartoe in de tweede helft van de veertiende eeuw wel Vlaanderen, maar nog niet Holland en Zeeland ten noorden van de Schelde be hoorden. De stad was daarom volop be trokken bij de honderdjarige oorlog tussen Frankrijk en Engeland. De slag bij Sluis in 1340 had zelfs tot het uitbreken van die oorlog geleid. In 1385 werd de stad ver bouwd tot vestingstad en in 1430 vond er zelfs het prestigieuze huwelijk plaats tussen Philips de Goede en Isabella van Portugal die vanaf 1433 ook over het graafschap Zeeland zouden regeren. Vanaf 1450 raakten Sluis en Brugge verder in verval omdat ook het Zwin steeds ondie per werd en omdat de vele oorlogen van de Bourgondische vorsten de steden hadden uitgeput. Als gevolg daarvan waren op standen uitgebroken tegen diezelfde heer sers. De steden aan de andere kant van de Schelde, waaronder Vlissingen, konden volop profiteren van de economische ach teruitgang van Vlaanderen. Daar kwam nog bij dat omstreeks 1480 de aloude strijd tus sen de Hoeken en de Kabeljauwen weer was opgelaaid. Gingen deze twisten in de De Slag bij Sluis was in 1340 de opmaat tot de 100-jarige oorlog tussen Engeland en Frankrijk. Bron: Froissart's Chronicles (Parijs 1322-1400) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 6