/Ad(). G. C attM+fftten nf.Ji.iAxf. J* Wfjf/1(iortyE !Sl rj. .Coif/ocorTVtsSiu. X t. t •fftnjye. 0 *9 er niet eens van bewust. De haringhandel bloeide als nooit tevoren, de stad kon zich koesteren in de aandacht van de nieuwe graaf en er werd flink gebouwd en gegra ven. Eigenlijk was er sinds de aanleg van de voorhaven, de koopmanshaven en de achterhaven tussen 1304 en 1308 en de bouw van de kerk, het stadhuis, de gevan genis en het gasthuis daarna, weinig meer veranderd in de stad. Wel kwam omstreeks 1410 een Karmelietenklooster op de markt, vlakbij het stadhuis en de gevangenis, aan de westkant van de havens. Ook het stra tenplan zag er in 1433 in grote lijnen uit als dat van een eeuw eerder. Het aantal inwo ners in dat jaar zal zeker niet meer zijn ge weest dan duizend. De omvang van de bebouwing en de bevol king nam daarna fors toe door de nieuwe investeringen van Philips de Goede. We moeten ook dat weer in perspectief plaat sen omdat een kleine honderd jaar later, omstreeks 1525, de stad nog steeds niet meer dan ongeveer 2.500 inwoners telde. Nieuw grondgebied, een nieuwe haven en nieuwe straten Was de stad tussen ongeveer 1350 en 1433 nauwelijks veranderd, de omgeving Reconstructie van de kaart van Vlissingen in 1439. Het gebied ten zuidoosten is nog eigendom van de ambachtsheerlijkheid West-Souburg. Bron: Dommisse, P.K., 'De ambachtsheerlijkheid van Oud Vlissingen en de wor ding van Nieuw Vlissingen' in: Vroegere en latere mededelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland (Middelburg, 1910) van Vlissingen was dat wel. Door de grote stormvloeden in deze periode zag de stad meer dan de helft van haar grondgebied in zee verdwijnen, vooral aan de west- en de zuidoostkant. De stormvloeden troffen niet de bebouwing binnen de stadswallen, maar zorgden er wel voor dat Vlissingen nauwelijks meer grond beschikbaar had voor uitbreiding. De stad werd aan twee kanten omringd door de zee en aan twee kanten door het grondgebied van West- Souburg. Deze ambachtsheerlijkheid was veel ouder dan Vlissingen en beheerste van oudsher de kerkelijke structuur in het zui delijk deel van Walcheren, omdat het een van de vijf moederkerken van het'eiland binnen haar grenzen had, maar niet kon beschikken over de rechten die een stad als Vlissingen had. De stedelijke belangen wogen zwaarder bij het grafelijke gezag dan die van een dorp en zo kon het gebeu ren dat Vlissingen West-Souburgse grond kon annexeren ten behoeve van de eigen groei en welvaart. Dat was al het geval in 1304 toen de eerste havens moesten wor den aangelegd, deels op grondgebied van West-Souburg dat ook toen al Vlissingen voor een groot deel omsloot. Omstreeks 1433 moest er weer grond van deze bu ren worden ingelijfd om een nieuwe haven Juli 2012 7

Den Spiegel | 2012 | | pagina 9