Frederik van Blankenheim, van 1393 tot 1423 onder de naam Fredericus bisschop van Utrecht. De karmelieter monniken wer den ondergebracht in het al langer bestaan de gasthuis van Onze Lieve Vrouwe dat dus nu ook een functie kreeg als klooster. Zij kregen het recht om de voor een klooster noodzakelijke verbouwingen te verrichten maar moesten wel in hun eigen levenson derhoud voorzien. Daarnaast verplichtten zij zich om een ziekenhuis met zes bedden te onderhouden. Tot het kloosterterrein be hoorden, naast het hoofdgebouw, meerdere huizen en een vrij groot erf dat door de stad als markt werd gebruikt. De plaats waar de kloostergebouwen ston den heette dan ook de Stoppelmert2, wel licht een vroege naam voor de Grote Markt. De Stoppelmert was ook een heilige plek die buiten de grenzen van Vlissingen en zelfs Zeeland bekendheid genoot. Mogelijk heeft er een Mariabeeld gestaan. Op 2 april 1391 deed de toenmalige Heer van Vlissingen, Hendrik van Borsselen, uitspraak in een geschil tussen twee fa milies. Deze werden verplicht om zich te verzoenen en elkaar vergiffenis te vragen. Bovendien moesten ze een bedevaart on dernemen. De ene familie zou naar het graf van de Drie Koningen in Keulen gaan en de andere naar Vlissingen, naar Onze Lieve Vrouwe op de Stoppelmert. De verering van Maria kende in Vlissingen een nog langere traditie. De eerste kerk in de stad, gebouwd tussen 1304 en 1308, werd ook al opge dragen aan Onze Lieve Vrouw (O.L.V.). Deze naam zou de kerk zeker drie eeuwen houden. De naam Sint Jacobskerk komen 2 De namen die worden gebruikt om de ligging van het klooster aan te duiden zijn: Stoppelmert, Stoppelmeet, Scoppelmaet. Mert is een voorloper van het woord mart, markt. Stoppel kan verwijzen naar de halmen of stengels van graan of vlas die mogelijk gebruikt werden om de grond van de markt te verstevigingen, er van uit gaande dat er nog geen bestrating was omstreeks 1400 op die plek. Scoppel kan een verschrijving zijn van Stoppel of verwijzen naar spade of schop. Maet en meet zijn voorlopers van het woord mat waarmee dan ook weer de grond van de markt bedoeld kan zijn. Zie ook: WNT. aeit huiatr M De verering van Onze-Lieve-Vrouw op 't Stokske in Antwerpen. Bron: Kopergravure 1524, Antwerpen, Centrale Bibliotheek: Kathedraalarchief. we pas in de zestiende of zeventiende eeuw tegen. Ook het karmelietenklooster heette vanaf de oprichting in 1408 Onze Lieve Vrouw en tussen de huidige Boulevards de Ruyter en Bankert heeft in de vijftiende en zestiende eeuw een Mariabeeld gestaan. We weten niet of dat hetzelfde was, feit is dat de Stoppelmert als heilige plaats nooit meer werd genoemd en het Mariabeeld wel. Het beeld stond op een paal en heette in de volksmond daarom 'O.L. Vrouw op 't Stokske'. In 1519 werd een misdadiger uit Middelburg veroordeeld tot het ondernemen van een bedevaart naar Onze Lieve Vrouw in Vlissingen. Waarschijnlijk werd daarmee niet meer het klooster aan de Stoppelmert bedoeld, maar het Mariabeeld. Na 1519 vernemen we niets meer van dit kleine heiligdom. Het zal ongetwijfeld zijn verdwenen tijdens de Beeldenstorm in 1566 of na de overname in 1572 van de wereld lijke en kerkelijke macht door de protestan ten, onder leiding van Willem van Oranje. Betekenis voor Vlissingen Terug naar het Karmelietenklooster, waar van het ontstaan en de ontwikkeling be- 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 10