Hij zou een nieuwe zaak openen aan het Bellamypark en als het pand gerestaureerd was, konden de zerken te zijner tijd in zijn kelder tentoongesteld worden. Ze waren niet meer van het museum, het pand was verkocht met alles er op, er aan en er in en hij kon goed opschieten met meneer Van Gessel, die al bijna zijn overbuurman was. Dus waarom niet? Meneer Van Gessel had er geen bezwaar tegen. De zerken wer den meegenomen door de ondernemer. Ik zette er toch vraagtekens bij. Was dit wel een goede bestemming? Er was op dat moment geen andere oplossing. Archivaris Ad Tramper opperde nog dat de stenen eventueel op de binnenplaats van het Gemeentearchief in de Hellebardierstraat konden staan. Het was echter al te laat, het zou veel beter zijn geweest. Het archief was om de hoek! Het Gemeentearchief is wel voor papieren zaken, maar voor deze zeer oude documenten in steen had een uitzon dering gemaakt kunnen worden. Maar het is gegaan zoals het gegaan is. Inmiddels is deze Vlissingse ondernemer eventueel wel bereid de zerken in overleg alsnog naar het Gemeentearchief over te brengen zodat ze daar in het pand in de Hellebardierstraat tentoongesteld zouden kunnen worden. Dat zou mooi zijn. Hier volgt nu een overzicht van de trans cripties en de bijzonderheden van de des betreffende zerken, zoals ik het toen heb vastgelegd. Nr. 1. Voorreformatorische grafzerk met het volledige grafschrift in het middenveld. Linkerzijde geknipt (weggekapt), gedeelte onderkant ontbreekt. Gotische tekst (gere construeerd): "Hier leet begraven heer Splinter Willems sone die sterf int jaer ons heeren MCCCC ende LXX11 op sinte mertens dach. (11-11 - 1472). Hier leit begraven Jane Willem Wittesens wiif die sterf int jaer ons heeren MCCCC ende LXXVII op ten dach in Januario (..-01-1477). Hier leit begraven Katherina Willem Wittesens dochter Het onderste gedeelte ontbreekt. Wie was Splinter Willemszoon? In elk geval een priester, aangezien er 'heer' voor zijn naam staat. Priesters werden in de middeleeu wen altijd met 'heer' aangeduid, mits ze een hogere titel hadden. In het Latijn was dat 'dominus', maar dit grafschrift is vol ledig in het middelnederlands opgesteld. De naam Splinter kwam in Vlissingen meer voor. In de zeventiende eeuw kennen we een Splinter van Doorn als grootgrond bezitter en koopman. Een ver familielid? Priester Splinter Willemszoon die op de dag van Sint Maarten, 11 november 1472 overleed en werd begraven met zijn moe der Jane en zijn zuster Katherina. Het was Bovenkant van de zerk van priester Splinter Willemszoon oftewel heer Splinter. (Foto Peter Hendrikse) De onderste helft, waarop zijn moeder Jane en zijn zuster Katerina staan. (Foto Peter Hendrikse) 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 16