Wolff en Deken Johannes van Vloten, voor wie Dyserinck een zwak had, opperde om ook een ge denkteken op te richten voor Betje Wolff en Aagje Deken. Dyserinck nam weer het initiatief. Dit monument 'voor deze doch ters van de 18e eeuw' moest er komen 'als een zichtbaar teeken der waardeering, wel ke haar rijke, kloeke en verlichte geest bij de Nederlandsche vrouwen vooral van het laatste vierde deel der 19e eeuw ontmoet' meldt ons de Middelburgsche Courant van 25 december 1880. Om het vrouwvriende lijke standpunt nog eens te verduidelijken nam de volledig uit heren bestaande com missie de tekst op: 'dat wij in het bijzon der de medewerking onzer vaderlandsche vrouwen en dochteren inroepen. Juist door haaren steun zal de waarde van het ge- denkteeken worden verhoogd.' Het is de tijd dat Aletta Jacobs de eerste vrouw is, die naar de universiteit gaat. De familie Dyserinck bewoonde het pand genaamd Met den zonnewijzerop de hoek van de Nieuwendijk en de Lombardstraat (Nieuwendijk 21). Het huis is inmiddels afgebroken. Archiefonderzoek leerde Dyserinck dat hier van 1735 tot 1751 het echtpaar Jan Bekker en Elisabeth Boudrie woonde. Juist, de ouders van Betje Wolff- Becker, die hier in 1737 ter wereld kwam. Een op initiatief van de Vrienden ge maakt kunstwerk van Jan Haas markeert de plaats van het geboortehuis van Betje Wolff. 24 juli 1884 vond de onthulling plaats van de fontein. Dyserinck had net als bij de Bellamyfestiviteiten een tentoonstelling ge maakt rond het gebeuren. Bij de opening op woensdag 23 juli hield hij een feestrede. Een dag later bij de onthulling was het de beurt aan voorzitter G.N. de Stoppelaar. Bij de onthulling werd eigendom en onderhoud wijselijk direct aan de gemeente overgedra gen, die op haar beurt beloofde zorg te dra gen voor het monument. Was bij de Bellamytentoonstelling nog sprake van een kleine zaal, bij de Wolff en Dekententoonstelling mocht Dyserinck de raadszaal inrichten! Hij maakte hierbij ge bruik van de verzameling van Willem van der Os, die toen al een unieke verzameling Wolff en Deken bezat. Deze verzameling is Potloodtekening van de Fontein, ca. 1884. (Historisch Topografische Atlas, Gemeentearchief Vlissingen) 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 24