nu als de verzameling Van der Os opgeno men in het gemeentearchief. Een collectie waarin ook heel veel van en over Jacobus Bellamy is opgenomen. Dyserinck's laatste poging was een pla quette aan te brengen op de plaats waar volgens hem het geboortehuis van Michiel de Ruyter had gestaan: de Nieuwe Sociëteit tegenover het Beursplein. Het Departement van het Nut tot het Algemeen zou deze wens uitvoeren. Dyserinck sloeg hier de plank mis, het geboortehuis van Michiel moet in de Sint Jacobsstraat worden ge zocht. Gelukkig raakte dit initiatief op de achtergrond. In 1884 nam Dyserinck een beroep aan naar Rotterdam en verdween uit Vlissingen. In 1912 overleed hij. Handschriften en ander materiaal over Betje Wolff, Aagje Deken en Jacobus Bellamy in zijn bezit, kwamen na zijn overlijden in handen van de familie Loeff, die het op haar beurt aan de Gemeente Vlissingen schonk. Over de auteur: Ad Tramper is gemeentearchivaris van Vlissingen en historicus. N.B. Het onlangs door Doeke Roos geopperde idee om een standbeeld voor Maaike Jans, moeder Evertsen, te realiseren op de bou levard wil ik hierbij ondersteunen. Het geboortehuis van Betje Wolff op de hoek Nieuwendijk/ Lombardstraat (2e pand vanaf rechts). Hier woonde ook de familie Dyserinck, ca. 1900. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen, archief Stadsbestuur tot 1915; ingekomen stukken en uitgaande stukken, 1882 en 1884. Gemeentearchief Vlissingen, verzameling Betje Wolff, Aagje Deken en Jacobus Bellamy; niet geïn ventariseerd. Website www.krantenbankzeeland.nl. Met onder andere de Vlissingsche Courant digitaal. Een ech te aanrader voor wie iets zoekt over Vlissingen na 1835. - Johannes Dyserinck, Hulde aan Betje Wolff en Aagje Deken (Middelburg 1884). - Johannes Dyserinck, Ter Nagedachtenis van Jacobus Bellamy (Middelburg 1881). De website www.dbnl.nl herbergt een enorme hoe veel gegevens over Nederlandse letterkundigen en dus ook over de hierboven genoemde personen. Oktober 2012 23

Den Spiegel | 2012 | | pagina 25